Na tegoroczny Festiwal Debiutów Filmowych w Koszalinie zostały zgłoszone 283 filmy. Biorą udział w selekcji trzech konkursów: pełnometrażowych debiutów fabularnych, pełnometrażowych debiutów dokumentalnych oraz krótkich filmów.
W tej ostatniej kategorii zostaną zaprezentowane zarówno „szorty” fabularne, dokumentalne, jak i animowane.
Nad ostatecznym kształtem konkursowych sekcji pracuje zespół selekcyjny złożony z krytyków filmowych. W jego skład wchodzą Anna Serdiukow, Krzysztof Kwiatkowski, Dagmara Romanowska i Jan Topolski.
123 ze zgłoszonych filmów to pozycje reżyserowane lub współreżyserowane przez kobiety. – Jak co roku, cieszy mnie różnorodność nadsyłanych propozycji, ta różnorodność już nie tylko na poziomie formalnym, ale i w treści – mówi dyrektorka programowa festiwalu, Anna Serdiukow. – Mniej więcej od 4 lat widzimy wzrost zainteresowania kinem dokumentalnym, krótko- i pełnometrażowym, i w tym obszarze czuć większą swadę, jak również świadomość i precyzję. Obok dość tradycyjnych filmów dokumentalnych, portretujących bohatera lub sprawę, coraz mocniej zaznacza swoją obecność dokument kreacyjny czy found footage.
Jeśli chodzi o fabuły – tutaj też nastąpiło jakieś przewartościowanie, z jednej strony hybrydy gatunkowe, ale i eseje filmowe, bardzo czyste formy. Coraz mniej jest historii użytych służebnie, pretekstowo wobec środków formalnych, czy popisów estetycznych. I jak co roku od wielu lat – filmy animowane, które tworzą swoje własne uniwersum, świat, odchylenie.
Otrzymujemy też coraz więcej zgłoszeń indywidualnych, od coraz młodszych filmowczyń i filmowców, entuzjastek i entuzjastów kina spoza kierunków filmowych, czy w ogóle artystycznych. Jesteśmy dumni, że selekcja festiwalu Młodzi i Film to jest zwykle przebogate świadectwo tego, czym tak naprawdę stoi to najmłodsze kino: jaką ma kondycję, w którą stronę zmierza, jakie królują tu pomysły i idee, a z drugiej strony, i to jest chyba apel do producentów: przyjeżdżajcie do Koszalina, to właśnie z twórcami prezentującymi u nas swoje filmy, będziecie pracować za kilka lat, lub przez najbliższe kilka lat. Poznajcie ich, obejrzyjcie ich debiuty, pomyślcie nad dialogiem i wspólną, łączącą was sprawą.
- Nadsyłane do nas przez młodych twórców różnorodne propozycje przynoszą nieoczywiste wizje otaczającego nas świata – dodaje Krzysztof Kwiatkowski, dyrektor medialny imprezy. – Młodzi artyści odważnie filtrują rzeczywistość przez swoją wrażliwość. Często portretują ludzi wykluczonych, starszych, oszukanych przez bezduszny system. Nawet gdy sięgają po tematy z pierwszych stron gazet, ślady bieżących wydarzeń odnajdują w oczach zranionych bohaterów. W czasach coraz bardziej zdominowanych przez brutalną siłę, stają w obronie delikatności i słabości. Bo nie jest im wszystko jedno.
Jak co roku filmom towarzyszyć będą dyskusje „Szczerość za szczerość”. W Konkursie Teatrotek zostaną zaprezentowane wybrane utwory, które powstały w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Przygotowywane są również inne sekcje, o których będziemy informować w najbliższym czasie.
Festiwal odbędzie się w dniach 10-15 czerwca.
Kilka dni temu ogłoszonych zostało 10 tytułów pełnometrażowych debiutów fabularnych, które walczyć będą o Wielkiego Jantara w jednym z trzech konkursów 43. KFDF "Młodzi i Film". Wybrane filmy to: "Błazny" Gabrieli Muskały, "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny" Agnieszki Elbanowskiej, "Horror story" Adriana Apanela, "Tyle co nic" Grzegorza Dębowskiego, "Ultima thule" Klaudiusza Chrostowskiego i "W nich cała nadzieja" Piotra Biedronia.
Wśród konkursowych obrazów trzy w Koszalinie będą mieć polską premierę. To "Camper" Łukasza Suchowskiego, "Krzyk" Ewy Wikieł i "Czy króliki mają duszę?" Huberta Czerepoka. Natomiast dla "Game over" Pawła Powolnego konkursowy pokaz będzie światową premierą.
Comments