top of page
  • mm

10-lecie powstania Komitetu Pamięci Narodowej w Budapeszcie

14 lutego 2024 r. w Budapeszcie odbyła się konferencja z okazji jubileuszu 10-lecia powstania Komitetu Pamięci Narodowej (NEB), z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego.

– Instytut Pamięci Narodowej energicznie broni polskich interesów na arenie międzynarodowej, zabierając głos w sprawach tak kluczowych jak żądanie reparacji od Niemiec, czy walka z dyfamacjami. Patrzymy na kwestię reparacji jako na zagadnienie wywodzące się, rzecz jasna, z przeszłości, ale jednocześnie niezmiernie ważne dla budowania naszej przyszłości – powiedział podczas panelu prezes IPN.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. marszałek węgierskiego Zgromadzenia Narodowego László Kövér, prezes Komitetu Pamięci Narodowej Réka Földváryné Kiss, prezes Fundacji Pamięci Ofiar Komunimu (VOC) Andrew Bremberg, przewodniczący Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia (PEMC) Marek Mutor oraz dyrektor Ossolineum Łukasz Kamiński.


Komitet Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottság – NEB) został utworzony w 2014 r. na Węgrzech. Kieruje nim Réka Kiss Földváryné. W skład Komitetu wchodzą István Ötvös i Viktor Soós, którzy zostali wybrani przez Parlament w tajnym głosowaniu 3 lutego 2014 r., Barbara Bank – delegowana przez Prezesa Węgierskiej Akademii Nauk oraz Áron Máthé, mianowany przez Ministra Sprawiedliwości.


Komitet działa autonomicznie i niezależnie od innych organizacji. Do jego ustawowych zadań należy zachowanie pamięci państwowej o dyktaturze komunistycznej oraz badanie jej funkcjonowania, a także współdziałanie z prokuraturą w ściganiu sprawców zbrodni popełnionych w okresie dyktatury komunistycznej, które nie uległy przedawnieniu.


źródło: ipn.gov.pl


Comments


bottom of page