top of page
  • mm

3. edycja FREEDOM Film Festival w Radomiu

10 lipca rozpocznie się 3. edycja FREEDOM Film Festival, która obiecuje być wydarzeniem pełnym emocji, inspiracji i niezapomnianych chwil. W ciągu czterech dni, od 10 do 13 lipca, Kino Studyjne MCSW Elektrownia oraz klub festiwalowy PaTaThai w Radomiu staną się miejscem spotkań miłośników kina, którzy pragną odkrywać różnorodne oblicza wolności. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W programie festiwalu na uczestników czeka blisko 50 produkcji: fabuł, animacji i dokumentów. Dyrektor festiwalu Łukasz Adamski, wraz z programerkami Anną Andriushchenko i Martą Karnkowską zadbali o dobór filmów, poruszających aktualne i ważne tematy.  Wyświetlane produkcje dotyczą m.in. wojny w Strefie Gazy i w Ukrainie, wpływu mediów społecznościowych i Sztucznej Inteligencji na życie młodych ludzi czy też walki o prawo do życia zwierząt. Twórcy festiwalu zapewniają, że są to obrazy, które na długo pozostaną w pamięci widzów.


Program festiwalu obejmuje dwa konkursy kina krótkometrażowego. W Konkursie Polskim zaprezentowanych zostanie 26 tytułów, ocenianych przez Jury w składzie: Paweł Maślona, Łukasz Gutt, Anna Mucha i Anna Waśniewska-Gill. Zwycięzcy otrzymają nagrody Złotego Łucznika oraz Nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego.


„W Konkursie Polskim pokażemy ciężkie, dotkliwie aktualne tematy i trudne emocje, które towarzyszą nam na co dzień. Będziemy podziwiać odwagę w mocnych, osobistych filmach dokumentalnych, a razem z bohaterkami i bohaterami fabularnych opowieści współodczuwać ich pragnienie wolności, miłości, bezpieczeństwa, a także wspierać ich walkę o siebie i wyznawane wartości. O tych filmach będziemy myśleć jeszcze wiele godzin po seansie” – zapewnia programerka Konkursu, Marta Karnkowska.


Z kolei Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych to 16 produkcji z różnych zakątków świata – Francji, Palestyny, Grecji, Niemiec, Szwajcarii, Belgii, USA czy Kanady. Nie zabraknie też kina gatunkowego jak horror i komedia. Filmy te oceni Jury pod przewodnictwem Olafa Lubaszenki w składzie: Aneta Hickinbotham, Izabela Kiszka-Hoflik oraz Anna Próchniak. Najlepszy film zdobędzie Platynowego Łucznika, czyli Grand Prix Międzynarodowego Konkursu.


Tegoroczna edycja wprowadza nowy konkurs fotograficzny #KadryMazowsza, skierowany do miłośników kina, fotografii i malowniczych terenów Mazowsza. Aby wziąć udział, wystarczy opublikować konkursowe zdjęcie na swoim koncie na Instagramie. Szczegóły i regulamin można znaleźć na poświęconej konkursowi podstronie.


O festiwalowe wrażenia muzyczne zadba znany wszystkim uczestnikom imprezy klub PaTaThai Radom. Właśnie tam, w Podwórku Sezam, 12 lipca uczestnicy wydarzenia będą mogli posłuchać koncertu Hioba Dylana i towarzyszącą mu Najgorszą Kapelę Świata, niezależnych muzyków i performerów, którzy, grając po amerykańsku, śpiewają po polsku, celnie komentując polską rzeczywistość.


O polskiej rzeczywistości opowie również film, który zostanie pokazany tuż po koncercie. „1953. Walka o nadzieję” w reżyserii Marka Jagielskiego przedstawi historię sprzed siedmiu dekad, kiedy dwa miesiące po śmierci Stalina legendarny trener Feliks Stamm przygotowywał polską reprezentację bokserską, by stawiła czoło Sowietom na Mistrzostwach Europy. Dokument o zniszczonej wojną, zniewolonej politycznie Polsce, której zwycięstwo w bokserskim ringu dało poczucie wolności całemu narodowi – to opowieść o przeszłości, w której nietrudno znaleźć odbicie trudnej teraźniejszości. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z jego twórcami – reżyserem Markiem Jagielskim, producentem Stanisławem Drozdowskim oraz kierownikiem produkcji Konradem Tamborem.


Misją FREEDOM Film Festival jest promowanie idei wolności i stworzenie przestrzeni do swobodnej wymiany myśli. Festiwal koncentruje się na tematach związanych z wolnością w jej różnych wymiarach – osobistym, społecznym, artystycznym, narodowym i geopolitycznym.


FREEDOM Film Festival organizowany jest przez Stowarzyszenie FILMFORUM, a jego partnerem strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie współfinansują Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Gmina Miasta Radom. Partnerami są także Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto, a partnerem logistycznym Audi Select Radom. Oficjalnym Klubem Festiwalowym jest restauracja PaTaThai Radom, a Hotelem – Hilton Garden Inn Radom.


3. edycja FREEDOM Film Festival odbędzie się w dniach 10-13 lipca 2024 roku w Radomiu. Więcej informacji o szczegółach organizacyjnych, programie festiwalu i przewidzianych atrakcjach dostępne są pod linkiem: https://freedomfilmfestival.pl/program-2024/


źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej



Comments


bottom of page