top of page
  • mm

40. rocznica powstania Federacji Młodzieży Walczącej

8 czerwca 2024 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyły się uroczystości związane z 40. rocznicą powstania Federacji Młodzieży Walczącej.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji zmarłych działaczy Federacji Młodzieży Walczącej, pod przewodnictwem ks. Michała Sołomieniuka. Następnie pod Ścianą Śmierci Więzienia przy ul. Rakowieckiej 37 złożono kwiaty – oddano tym samym hołd zamordowanym podczas walki o wolną Polskę Bohaterom.


Wydarzeniom towarzyszyło wręczenie przez prezesa Federacji Młodzieży Walczącej krzyży oraz statuetek FMW – jedną z nich otrzymał dr hab. Karol Polejowski.


Podczas uroczystego otwarcia wystawy z okazji 40. rocznicy powstania FMW, dr hab. Karol Polejowski powiedział:


– 23 grudnia 1981 roku prezydent Stanów Zjednoczonych, Ronald Reagan, w swoim przemówieniu do narodu amerykańskiego sporą część tego przemówienia poświęcił wydarzeniom w Polsce. (...) Jedno ze zdań szczególnie utkwiło mi w pamięci – Polska ma najwspanialsze na świecie tradycje i niezgody na zniewolenie. A czymże była Federacja Młodzieży Walczącej, jak nie właśnie manifestacją tej niezgody na zniewolenie, a więc umiłowania wolności i zdecydowania się na walkę z systemem komunistycznym.


Zastępca prezesa IPN zwrócił uwagę na to, że każde pokolenie młodych Polaków stawało przed trudną decyzją, dotyczącą walki o ojczyznę. Wiele osób, tak jak członkowie Federacji Młodzieży Walczącej, decydowało się walczyć o wolną Polskę.


– W imieniu prezesa Instytutu Pamięci Narodowej chciałbym Państwu za tą naszą walkę, za wkład w odzyskanie niepodległości przez Rzeczpospolitą bardzo serdecznie podziękować. Zadaniem Instytutu Pamięci Narodowej jest dbanie o prawdę historyczną i o pamięć. My robimy to wszystko dla Państwa, aby Was uhonorować i uczcić Wasz wkład w odbudowę wolnej Polski.


– Jeżeli dzisiaj zastanawiamy się, proszę Państwa, jakie wartości przekazać ludziom młodym, odpowiedź jest tak naprawdę bardzo prosta. Te same wartości, które Państwa pchnęły do działalności niepodległościowej. Umiłowanie wolności, miłość do Polski, niezgoda na kłamstwo i przemoc. To są wartości ponadczasowe, a nad tym wszystkim miłość do Boga, bo przecież Bóg, Honor i Ojczyzna to są trzy fundamenty naszej wspólnej tożsamości

 – zaapelował na koniec dr hab. Karol Polejowski.


źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Comments


bottom of page