top of page
  • mm

43. rocznica podpisania porozumień rzeszowsko–ustrzyckich

Prezydent RP przesłał list do uczestników obchodów podpisania "konstytucji polskiej wsi".

Prawdziwie wielcy to ci, którzy, gdy zajdzie potrzeba, odsuwają na dalszy plan własne ambicje, stają solidarnie w jednym szeregu i zgodnie pracują dla wspólnej sprawy. Dowiodła tego zwycięska pokojowa rewolucja Solidarności. Wspominając jej bohaterów z wdzięcznością i dumą, opowiadamy o ich czynach młodym pokoleniom Polaków – także w rocznicę szczególnie ważnych wydarzeń tego zrywu, jakimi były rolnicze strajki okupacyjne na Podkarpaciu w grudniu 1980 i styczniu 1981 roku, a następnie wieńczący je sukces, czyli porozumienia rzeszowsko–ustrzyckie.


Dokument ten zasłynął jako „konstytucja polskiej wsi”, gdyż był suwerennym, nieskrępowanym głosem społeczności wiejskiej, deklaracją elementarnych praw i wolności oraz stanowczym żądaniem ich respektowania. Porozumienia rzeszowsko–ustrzyckie, a w konsekwencji także rejestracja niezależnej organizacji związkowej rolników to sukces nieugiętych strajkujących, ale w pewnej mierze również wspierających ich działaczy Solidarności robotniczej, katolickich duchownych oraz uczestników solidarnościowych strajków i demonstracji w innych miastach. Protestujący zwyciężyli, bo nie pozwolili się zastraszyć ani podzielić oraz dlatego, że ich postulaty spotkały się ze zrozumieniem i poparciem innych grup społecznych sprzeciwiających się bezprawiu, przemocy i gospodarczej nieudolności reżimu komunistycznego. Tym samym dramatyczne wydarzenia, które 43 lata temu rozegrały się na Podkarpaciu, stały się ponadczasowym symbolem polskiego umiłowania wolności oraz narodowej jedności w obliczu wspólnych wyzwań. Bardzo się cieszę, że odzwierciedla to również formuła organizacyjna i przebieg tegorocznych uroczystości rocznicowych w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie. Dziękuję za Państwa udział w tych obchodach i wyrażam nadzieję, że okolicznościowe konferencje będą forum inspirującej, twórczej wymiany myśli.


Rozważając znaczenie porozumień rzeszowsko–ustrzyckich w kontekście współczesności i przyszłości polskiej wsi, warto przypomnieć wskazanie Papieża Polaka: wolność jest nam zarazem dana i zadana. To dar, który trzeba nieustannie zagospodarowywać – z tą samą sumiennością, co pola, sady i ogrody. Przed mieszkańcami obszarów wiejskich i producentami rolnymi stoją dzisiaj nowe wyzwania. Ufam, że organy władzy kształtujące krajową i wspólnotową politykę rolną podejmą dialog z uczestnikami rolniczych protestów w Polsce i niemal całej Unii Europejskiej oraz że owocem tych rozmów będą dobre i trwałe rozwiązania. Moje stanowisko pozostaje niezmienione: wieś i rentowne, wydajne rolnictwo – takie, w którego ramach jest miejsce dla wymienionych w Konstytucji gospodarstw rodzinnych – wymagają szczególnego wsparcia i ochrony. Stanowią bowiem i w dającej się przewidzieć przyszłości wciąż będą stanowiły jeden z głównych fundamentów niezawisłości, bezpieczeństwa, stabilności i równomiernego rozwoju Polski pod względem gospodarczym, politycznym i kulturowym. Tak jak nie ma wolności bez solidarności, tak nie ma pomyślnego rozwoju Rzeczypospolitej bez zamożnej, nowoczesnej, a jednocześnie wiernej swojej tożsamości polskiej wsi.


źródło: prezydent.pl

Comments


bottom of page