top of page
  • AkiSel

65 Konkurs Palm z Lipnicy rozstrzygnięty.


Nie kwestionowaną faworytką tegorocznego konkursu na najwyższą i najpiękniejszą palmę wielkanocną była ponad dwudziesto-siedmio metrowa ozdoba, która została przyniesiona na Lipnicki rynek przez kilku mężczyzn.

Wykonawcą jest  Andrzej Goryl z Lipnicy Górnej, który w ubiegłym roku także wygrał konkurs. Wówczas jego palma miała 27, 63m. "

Jak mówi twórca dla Radia RDN


Palmy wielkanocna na konkursie w Lipnicy
Palmy Wielkanocne, fot: https://www.youtube.com/watch?v=9Jt9iE-oRaY

– Żeby zbudować tak dużą palmę, to w jej środku musi być drąg. Trzeba go ściąć w lesie, ładnie obrobić i on musi sobie około rok poleżeć, aby dostatecznie wysechł. Do tego potrzebna jest wiklina, ja tego roku ściąłem jej około 500 kilogramów. Kwiatków natomiast w tej palmie jest około 800 sztuk. Siostra zaczęła je przygotowywać już przed Środą Popielcową, a samo wykonanie takiej palmy to około 2 tygodnie spokojnej pracy wieczorami.


Taki wynik oznacza, że do pobicia rekordu konkursu zabrakło w tym roku ponad dziesięciu metrów. Obecny rekord wysokości palmy wynosi 37 metrów i 78 centymetrów, i należy właśnie do Andrzeja Goryla.

Jak mówi rekordzista, żeby pobić ten wynik pomocna musi być pogoda, która w tym roku nie sprzyjała.


– Moje oczekiwania tego roku były zupełnie inne, bo palma miała być większa, ale pogoda nam płatała figle. Kończyłem robić tę palmę w nocy, w przeddzień konkursu. Miałem wiele problemów z jej ukończeniem, bo deszcz zalał kwiatki i bardzo wszystko utrudnił. Do wykonania wysokiej palmy trzeba też dobrej jakości wikliny. Jak jest ładny rok i warunki są sprzyjające to wiklina też jest dobrej jakości, a jak pogoda jest brzydka, to ona się bardzo kręci i ciężko ją ułożyć na tyczce.

 

Jednak Andrzej Goryl zapowiada, że powalczy w przyszłości o ustanowienie nowego rekordu.

Wykonanie tak dużej palmy jest wymagające, ponieważ zasady konkursu wskazują, że musi być ona zrobiona wyłącznie z naturalnych surowców, nie można używać do jej tworzenia żadnych metalowych elementów.

Co więcej, dopiero postawienie palmy do pionu umożliwia jej wzięcie udziału w konkursie. To jest najtrudniejsze zadanie, ponieważ można użyć do tego wyłącznie siły ludzkich mięśni. Można przy tym używać lin, specjalnych wideł, ale nie można np. mechanicznych wyciągarek i dźwigów.

Comments


bottom of page