top of page
  • AkiSel

9. rok prezydentury Andrzeja Dudy

9. rok prezydentury Andrzeja Dudy przypadł na czas zmiany władzy parlamentarnej w Polsce. Prezydent – jako gwarant ciągłości władzy państwa – zarządzał wybory, przyjmował dymisje rządów i desygnował nowych premierów.
9. rok prezydentury Andrzeja Dudy przypadł na czas zmiany władzy parlamentarnej w Polsce. Prezydent – jako gwarant ciągłości władzy państwa – zarządzał wybory
Prezydent RP, Andrzej Duda, Premier RP, Donald Tusk, fot: KPRP

W sytuacji kohabitacji Andrzej Duda wielokrotnie apelował o dialog i zgodę w najważniejszych dla Polskich sprawach. Miniony, IV rok drugiej kadencji to m.in. 4 Rady Bezpieczeństwa Narodowego, ponad 100 wizyt krajowych i zagranicznych, 83 podpisane ustawy i niemal 50 przyznanych awansów generalskich. 6 sierpnia mija 9. rocznica pierwszego zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na Prezydenta RP. 


9. rok prezydentury Andrzeja Dudy przypadł na czas zmiany władzy parlamentarnej w Polsce. W związku z upływającymi kadencjami: IX Sejmu i Senatu X, Prezydent RP, postanowieniem z dnia 8 sierpnia 2023 r., zarządził wybory do obu Izb Parlamentu RP. 


Głęboko wierzę, że to będą wybory pod znakiem rekordowej frekwencji i uda się poprawić wynik sprzed czterech lat. A nowy parlament będzie miał silny mandat do powołania stabilnego rządu, który będzie dobrze reprezentował interes Polski i Polaków! To ważne, żeby współpraca między prezydentem a przyszłym rządem była sprawna i skuteczna. Nie możemy sobie dzisiaj pozwolić na kłótnie, awantury i chaos – mówił Prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w przeddzień wyborów parlamentarnych, zachęcając wszystkich do uczestnictwa w tym święcie demokracji.


Do lokali wyborczych poszło ponad 74 procent uprawnionych do głosowania obywateli. – Pokazaliśmy – mogę tak mówić, bo sam też brałem udział w wyborach jako głosujący – że odpowiedzialnie bierzemy sprawy w swoje ręce – mówił Prezydent.

Wynik wyborów nie dał żadnemu ugrupowaniu większości, która umożliwiłaby samodzielne rządzenie. W odpowiedzi na tę sytuację Andrzej Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego na konsultacje przedstawicieli wszystkich pięciu komitetów wyborczych, które mają swoją reprezentację w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji: KW Prawo i Sprawiedliwość, KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, KKW Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska 2050 Szymona Hołowni, KW Nowa Lewica i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.


Po tych spotkaniach Prezydent poinformował, że w czasie rozmów wskazano dwóch poważnych kandydatów na stanowisko premiera: Mateusza Morawieckiego i Donalda Tuska. 

Tydzień przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowej kadencji Prezydent wygłosił orędzie, w którym oznajmił, że podjął decyzję o powierzeniu misji sformowania rządu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. – Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu. Tak jak zapowiadałem w trakcie kampanii wyborczej, i tak, jak to zawsze miało miejsce od czasu uchwalenia obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej – wyjaśnił.


Powtórzę to jeszcze raz i będę to powtarzał w nieskończoność: w moim najgłębszym przekonaniu było to dobre dla Polski osiem lat. (...) Znakomita większość zobowiązań została dotrzymana – tak Andrzej Duda mówił o rządach Zjednoczonej Prawicy podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.


13 listopada odbyły się inauguracyjne posiedzenia Sejmu X kadencji i Senatu XI kadencji. 

Jako Prezydent RP deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu była i jest współpraca w najważniejszych dla Polski sprawach – mówił Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w Sejmie.



Zaprzysiężenie rządu odbyło się 13 grudnia 2023 r. w Pałacu Prezydenckim. – Dla mnie kilka spraw jest bardzo prostych. Przede wszystkim trwanie Rzeczypospolitej – jej suwerenność i niepodległość. By Polacy mogli o sobie sami decydować w swojej Ojczyźnie. To jest dla mnie kwestia absolutnie fundamentalna – powiedział wówczas Andrzej Duda.

Podczas uroczystości Prezydent zapowiedział także zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by kontynuować tę „bardzo dobrą i korzystną dla Polski formułę współpracy” i w nowej konfiguracji rozmawiać o bezpieczeństwie naszego kraju.

źródło - KPRP

 

Commentaires


bottom of page