top of page
  • AkiSel

9. Szczyt Inicjatywy Trójmorza.


Prezydent RP Andrzej Duda podczas 9. Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Wilnie poruszył istotne tematy dla naszego kraju. Była mowa o prezydenckiej inicjatywie podwyższenia wydatków na obronność, zacieśnianiu współpracy transportowej między państwami Trójmorza oraz rozwoju relacji transatlantyckich.

9. Szczytu Inicjatywy Trójmorza wsród gości PAD
9. Szczytu Inicjatywy Trójmorza, fot: KPRP

Podczas sesji otwierającej Szczyt Prezydent Polski Andrzej Duda zauważył, że rosyjska inwazja na Ukrainę motywuje państwa regionu do pogłębienia współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. – Neoimperialny reżim na Kremlu jasno zadeklarował wolę odbudowy rosyjskiej strefy wpływów w Europie Środkowej, wolę osłabiania, zastraszania i podporządkowywania sobie państw naszego regionu. Aby się temu przeciwstawić, musimy działać razem – mówił.


Jak dodał, skuteczne przeciwstawienie się rosyjskiemu imperializmowi „wymaga solidarnego zaangażowania oraz sprawiedliwego rozłożenia związanych z tym ciężarów i obowiązków”.


9. Szczyt - Trójmorze - film: KPRP


W obliczu rosnącego zagrożenia powinno to być już nie 2%, ale 3% rocznego PKB. Jeden z amerykańskich ekspertów ukuł nawet frazę „trzy morza – trzy procent wydatków na obronność”. Jestem przekonany, że trafnie wskazuje ona na istotę wyzwania, które stoi dzisiaj przed krajami naszego regionu – wskazywał Andrzej Duda.

W czasie konferencji prasowej Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie obserwujemy coraz większe zainteresowanie współpracą w ramach Inicjatywy Trojmorza. Wyjaśnił, że w tym roku w obradach uczestniczyło 24 reprezentantów państw oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej.


Cieszymy się, że jako partner strategiczny dołączyła do naszego forum współpracy również Japonia, a wolę stowarzyszenia się z Trójmorzem zgłosiła Czarnogóra – mówił.

Prezydent wskazał, że powodem zainteresowania jest dobrze funkcjonująca współpraca pomiędzy państwami. Podkreślał, że jest ona wydajna, a jej efekty są widoczne w realizowanych licznych projektach.


 Mówiliśmy dzisiaj bardzo dużo o rozwoju infrastruktury – budowie Via Baltica, Via Carpatia, która bardzo szybko postępuje, w szczególności w Polsce. Mamy za zadanie wybudować ponad 600 km drogi i wierzę, że w ciągu kilku lat ukończymy tę wielką inwestycję – bardzo trudną, zwłaszcza na południu w terenie górskim – argumentował Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że dzięki uruchomieniu interkonektorów gazowych w krajach Inicjatywy, budowie gazociagu Baltic Pipe, gazoportów i terminali LNG możliwe było poradzenie sobie z kryzysem wywołanym nagłym odcięciem od rosyjskich dostaw. – Mimo, że Gazociąg Jamalski


został przez Rosję zamknięty, a dostawy – wbrew umowie – przerwane nie zabrakło gazu ani dla naszego przemysłu w Polsce, ani dla gospodarstw domowych. To był wielki sukces współpracy Trójmorza – mówił.


Andrzej Duda poinformował, że kolejny Szczyt Inicjatywy Trójmorza odbędzie się w Polsce. Jednocześnie podziękował Prezydentowi Węgier Tamásowi Sulyokowi za odstąpienie Polsce prawa do organizacji Szczytu w 2025 roku.

W przyszłym roku będzie ostatni okres mojej służby prezydenckiej, koniec drugiej kadencji. To, że będę mógł być gospodarzem Szczytu Trójmorza w 2025 roku – przeprowadzić i zorganizować go w Polsce ma dla mnie szczególne, osobiste znaczenie – mówił Prezydent.

 

 

Comentarios


bottom of page