Podczas wydarzenia organizowanego w niemieckiej Kolonii zaprezentowany zostanie najnowszy projekt edukacyjny IPN – gra „Lotnicy – wojna w przestworzach”. Produkcja ta przybliża tematykę dokonań polskich lotników, którzy brali udział w podniebnych bitwach II wojny światowej. Stoisko będzie znajdować się w hali 10.1, miejsce F050.
Gamescom to jedne z największych międzynarodowych targów dotyczących branży gier wideo. Organizowane są od 2009 roku w Kolonii w Niemczech. Co roku wydarzenie przyciąga setki tysięcy osób – pasjonatów gier, dziennikarzy, producentów, wydawców i wszystkich tych, którzy chcą aktywnie brać udział w życiu branży.
„Lotnicy – wojna w przestworzach” to edukacyjna gra przygodowa w trybie pierwszoosobowym, o łącznej długości rozgrywki szacowanej na 2–3 godziny. Gra zawiera w sobie elementy zręcznościowe oraz zagadki logiczne. Fabuła jest oparta na prawdziwych wydarzeniach i postaciach polskich lotników odbywających służbę w powietrzu w czasie II wojny światowej. W grze zaimplementowano moduł Journala (dzienników), zawierający kompendium wiedzy historycznej, do której nawiązuje projekt. Biuro Nowych Technologii (BNT) opracowało grę „Lotnicy – wojna w przestworzach” w dwóch wariantach: w wersji działającej w środowisku Windows oraz w wersji przygotowanej w technologii wirtualnej rzeczywistości (Virtual Reality – VR). Obie formy prezentacji dadzą uczestnikom gry możliwość przeniesienia się do okresu II wojny światowej; czasów tragicznych, ale i bohaterskich zarazem.
Nowoczesna technologia przybliży nam realia, w jakich przyszło się zmagać polskim lotnikom i personelowi lotniczemu z hitlerowską i sowiecką agresją. Po przegranej przez Polskę wojnie obronnej w 1939 r. żołnierze polscy zmuszeni byli ewakuować się najpierw do Francji, a po jej klęsce do Wielkiej Brytanii, gdzie wsławili się, walcząc na podniebnych szlakach, mi.in. w słynnym Dywizjonie 303.
Uczestnicy gry będą mogli poznać legendy polskiego lotnictwa, m.in. Jadwigę Piłsudską, w której postać gracze „Lotników – wojny w przestworzach” będą mogli się wcielić, by obsługiwać urządzenia pokładowe samolotu Halifax MK. Będą mieli również możliwość strzelania do niemieckiego myśliwca Messerschmitta Bf 109. Gracze będą mogli się także wcielić w inną znamienitą postać, Włodzimierza Berhardta, obserwatora w misji pomocowej dla powstańczej Warszawy w ramach utworzonej Eskadry Specjalnego Przeznaczenia (Eskadry 1586). Ten wątek gry nawiązuje do prawdziwej misji pomocowej, którą przeprowadzono w nocy z 16/17 sierpnia 1944 r. dokonując udanego zrzutu na Plac Napoleona dla powstańców warszawskich. Ponadto, uczestnicy gry poznają m.in. Annę Leską, Jana Zumbacha, Stanisława Skalskiego, Leszka Owsianego czy Stefana Bohanesa, którzy brawurowo zapisali się w podniebnych starciach z niemiecką Luftwaffe.
źródło: Instytut Pamięci Narodowej
Comments