top of page
  • Zdjęcie autoramak

Bodnar jak Netanjahu? Nawet sędzia z Iustitii krytykuje pomysły władzy

Makabryczne, antylegalistyczne i przyznające sejmowi w praktyce nieograniczoną władzę, ponadkonstytucyjną - tymi słowami sędzia Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, Olimpia Barańska-Małuszek z organizacji Iustitia ocenia pomysły zawarte w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym popieranym przez nową władzę. Porównała pomysły rządu do polityki kontrowersyjnego premiera Izraela.


W najbliższą środę ruszają sejmowe prace dotyczące zmian w TK, czyli dwa pierwsze projekty ustaw z tzw. "czteropaku Bodnara". To przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany, których naczelnym celem jest przejęcie Trybunału Konstytucyjnego.


Projekt jest krytykowany m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Zakłada on stwierdzenie nieważności wyroków Trybunału Konstytucyjnego wydanych w nieodpowiadających większości sejmowej składach; uznanie za niebyłe powołania Prezesa TK i Wiceprezesa TK oraz wygaszenie stosunków pracy w Kancelarii TK.


- Nieprawidłowe ukształtowanie składu organu państwa nie prowadzi automatycznie do uznawania jego aktów za nieważne czy nieistniejące z mocy prawa. Przyjęcie takiego założenia mogłoby wręcz zakłócić prawidłowe funkcjonowanie państwa

- wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich w opinii do tego projektu. Jak podkreśla prof. Marcin Wiącek "większość" wyroków wydanych w składach, które część polityków uznaje za nieprawidłowe "była jednak merytorycznie uzasadniona, znaczna zaś część - korzystna z punktu widzenia ochrony praw i wolności człowieka".


- Julia Przyłębska jest w świetle prawa Prezesem TK, choć jej umocowanie jest oparte na procedurze, która nie była prawidłowa z punktu widzenia art. 194 ust. 2 Konstytucji.

Niebezpiecznym precedensem mogłoby być unieważnienie przez aktualną parlamentarną większość polityczną części orzeczeń TK, a także złożenie Prezesa TK z urzędu przed upływem kadencji. A reorganizacja kadrowa urzędu obsługującego TK nie może zakładać pełnej dowolności rozwiązywania stosunków pracy

- zaznacza RPO.


RPO Marcin Wiącek przedstawił marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni opinię do poselskiego projektu ustawy, w której negatywnie ocenił rozwiązania zaproponowane w art. 7, art. 11 i art. 14 projektu.

- Naruszają one wskazane poniżej standardy konstytucyjne

- podkreśla prof. Wiącek.


Sędzia Olimpia Barańska-Małuszek: Na podobny pomysł w Izraelu wpadł Netanjahu

Krytycznie proponowane i popierane przez ministra sprawiedliwości, Adama Bodnara oceniają również środowiska ideologicznie bliskie obecnej większości rządzącej. Swoje zdanie w serwisie X wyraziła jedna z sędzi "Iustitii", Olimpia Barńska-Małuszek.


- Na pomysł kontroli parlamentarnej orzeczeń SN w Izraelu wpadł Netanjahu, ludzie codziennie wychodzili na ulice protestując przeciw nadużyciom władzy

- napisała sędzia.



Przed rozwiązaniami zaprezentowanej w Sejmie ustawy ostrzega politolog, Andrzej Filipowicz.



Kommentare


bottom of page