top of page
  • Zdjęcie autoramak

Decyzja sądu: nie ma czegoś takiego jak "TVP w likwidacji"

Szefowie bezprawnie przejętej w grudniu ub.r. telewizji publicznej złożyli pozew przeciwko Telewizji Republika - na bazie wyimaginowanych zarzutów domagali się gigantycznego odszkodowania! I ponieśli spektakularną porażkę - informuje portal Niezalezna.pl


Jak ustalili dziennikarze dokument został im zwrócony przez Sąd Okręgowy w Warszawie, który stwierdził, że strona powodowa oznaczona została niewłaściwie, bo nie ma czegoś takiego, jak "TVP w likwidacji". i przywołał wyrok Trybunału Konstytucyjnego.


26 marca władze - przejętej przez nominatów Bartłomieja Sienkiewicza - neo-TVP złożyły pozew o ochronę praw autorskich i pokrewnych przeciwko Telewizji Republika.

Roszczenia uzasadniali w kuriozalny sposób, bo wzywali o "zaniechanie dokonywania naruszeń praw autorskich przysługujących TVP do audycji #Jedziemy, zapłatę odszkodowania za naruszenie praw TVP do audycji oraz z tytułu nieuczciwej konkurencji, wydanie bezprawnie uzyskanych korzyści, przeproszenie oraz zapłatę zadośćuczynienia na cel społeczny".


- Pozew sam w sobie był kuriozalny, ponieważ program #Jedziemy nie jest obecnie emitowany w żadnej telewizji - ani w przejętej przez koalicję 13 grudnia TVP, ani w Republice. W stacji Strefy Wolnego Słowa jest za to program "Michał Rachoń Jedziemy" - autorski format redaktora Michała Rachonia

- czytamy na portalu Niezalezna.pl


Pozew zwrócony. Kompromitacja TVP 

Sprawa trafiła do XXII Wydziału Własności Intelektualnej Sądu Okręgowego w Warszawie. Nie będzie jednak procesu, bo na posiedzeniu niejawnym sędzia wydała zarządzenia, które kończy sprawę... zanim się zaczęła.


Portal Niezalezna.pl potwierdził informacje w Sądzie Okręgowym w Warszawie, że pozew został - na podstawie art. 130 Kodeksu postępowania cywilnego, zwrócony jego autorom. Powody takiego stanu rzeczy są kompromitujące dla nominatów Bartłomieja Sienkiewicza zarządzających obecnie mediami publicznymi.


Sąd bowiem stwierdził, że powództwo wytoczono nieprawidłowo w ten sposób, że... błędnie oznaczono stronę powodową. Sąd - powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 stycznia 2024 r. - wskazał, że nie ma takiego podmiotu jak "TVP w likwidacji", a jest jedynie "TVP".


Oprócz tego, w pozwie były inne wpadki - brak poświadczenia dokumentu za zgodność z oryginałem oraz błędny opis załącznika, gdyż w pozwie znalazło się coś innego, niż faktycznie trafiło do sądu: sprawozdanie finansowe pomylono z bilansem.


Kalendarium zamachu na Telewizję Polską:

  • 19 grudnia 2023 r. Sejm przyjął uchwałę w sprawie "przywrócenia ładu prawnego w mediach publicznych", na skutek czego rząd podjął uchwały o przejęciu kontroli nad TVP, PAP, Polskim Radiem i rozgłośniami lokalnymi. Zrobił to poza przepisami prawa i ustaw medialnych.

  • 20 grudnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że działanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wbrew literalnemu brzmieniu przepisów ustawy o radiofonii i telewizji (art. 27 i 28) oraz ustawy o Radzie Mediów Narodowych (art. 2 ust. 1), dotyczących powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji jest rażącym przekroczeniem uprawnień.

  • Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała koalicję rządzącą do stosowania przepisów prawa i zaniechania przejmowania mediów publicznych w oparciu o uchwały Sejmu RP.

  • 9 stycznia Krajowy Rejestr Sądowy odmówił wpisania nowych członków rady nadzorczej Telewizji Polskiej powołanych przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza oraz Tomasza Syguta jako prezesa spółki.

  • 18 stycznia Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym sędziowie orzekli, że wymiana władz w mediach publicznych przez ministra Sienkiewicza, a także postawienie w stan likwidacji spółek związanych z tymi mediami było nielegalne.

  • 22 stycznia Sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis likwidacji TVP do KRS

  • 8 kwietnia Likwidator TVP Daniel Gorgosz został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego. Decyzja została zaskarżona przez legalne władze



  1. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął szybkie działania w zmianach zarządów TVP, PAP i Polskiego Radia, mając zaledwie 107 minut na zwołanie posiedzeń i sporządzenie aktów notarialnych.

  2. Gmach główny TVP oraz siedziba TAI zostały okupowane wieczorem przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, co wywołało gwałtowne wydarzenia i konflikty.

  3. W kolejnych dniach po okupacji, pracownicy TVP mieli ograniczony dostęp do budynku i sprzętu, a uzurpatorskie władze nakazały zamknięcie studiów telewizyjnych i wyniesienie sprzętu.

  4. W rezultacie działań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rady Mediów Narodowych w mediach publicznych doszło do licznych zmian personalnych, jednak wiele z nich zostało poddanych krytyce i potępieniu przez różne instytucje, w tym Trybunał Konstytucyjny i prokuraturę.


Mimo iż TK, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, prezydent, Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezydent RP, Rada Mediów Narodowych, Fundacja Helsińska i wiele innych instytucji uznały bezprawność działań władz wobec mediów publicznych - one faktycznie wciąż pozostają pod ich kontrolą.


20 grudnia 2023 r. został wyłączony sygnał TVP Info, TVP World, TVP3 i portalu tvp.info. Serwis wrócił do użytku w połowie stycznia br. ale zniknęły wszystkie artykuły od 2007 r., gdy został uruchomiony portal do stycznia 2024 r.


Comentários


bottom of page