top of page
  • Zdjęcie autoraMAD

Dofinansowanie portowych inwestycji w Szczecinie



Powstanie kolejowy węzeł przeładunkowy

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. podpisał umowę o dofinansowanie dla projektu zatytułowanego "Budowa multimodalnego kolejowego węzła przeładunkowego na Półwyspie Ostrów Grabowski w Porcie Szczecińskim".


Dofinansowanie zostało przyznane w ramach konkursu CEF Transport, mającego na celu adaptację sieci TEN-T do podwójnego zastosowania cywilnego i obronnego. Całkowita wartość projektu wynosi 8,7 miliona Euro, z czego dofinansowanie wyniesie 4,3 miliona Euro.


Rozpoczęcie realizacji projektu planowane jest na czerwiec 2024 roku, a zakończenie na listopad 2026 roku. Ten projekt, kolejny dofinansowany przez Instrument CEF II, ma na celu rozwój sieci TEN-T oraz zacieśnienie współpracy portów morskich w ramach korytarzy transportowych Baltic-Adriatic i Morze Północne - Bałtyk.


Projekt będzie realizowany w Porcie Szczecińskim, który stanowi multimodalny węzeł transportowy korytarzy TEN-T Bałtyk-Adriatyk oraz Morze Północne-Bałtyk. Przyczyni się on do osiągnięcia celów w zakresie transportu i mobilności wojskowej CEF, jak i priorytetów rozwoju sieci TEN-T.


Inwestycja składa się z dwóch głównych elementów:


Pierwszym elementem jest budowa kolejowej stacji przeładunkowej o powierzchni około 11 000 m² i nośności 100 kN/m². Będzie ona zlokalizowana na skrzyżowaniu z czterotorową zelektryfikowaną bocznicą kolejową. Nowa infrastruktura umożliwi równoczesny przeładunek na dwa pociągi o długości 750 m każdy.


Drugim elementem jest przebudowa istniejącej rampy ro-ro, polegająca na poszerzeniu jej szerokości z 25 m do 32 m. Inwestycja obejmuje również przebudowę płyty nabrzeża wraz z poszerzeniem dostępu do rampy ro-ro, umożliwiając bezpieczne wejście i wyjście z rampy oraz relokację systemu cumowniczego. Zmodernizowana rampa ro-ro będzie obsługiwać duże statki typu ro-ro o szerokości do 34 m i długości 240 m, z zanurzeniem do 11 m.


Przyszły multimodalny kolejowy węzeł przeładunkowy wraz z infrastrukturą zapewni sprawny przeładunek jednostek intermodalnych i sprzętu wojskowego na kolej. Elementy projektu zostaną połączone z istniejącym systemem wewnętrznej kolei portowej oraz wewnętrznymi drogami portowymi połączonymi siecią bazową TEN-T.


Projekt dostosuje infrastrukturę portu do obsługi dostaw cywilnych i wojskowych, eliminując zatory w transporcie kolejowym. Nowa infrastruktura umożliwi zrównoważony i wydajny transport kolejowy kontenerów dla klientów z UE oraz zaopatrzenie wojskowe dla jednostek NATO w Polsce i krajach sojuszniczych. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo granic UE i wschodniej flanki NATO oraz usprawni rozwój kolejowego transportu kontenerowego w relacjach z Ukrainą i Republiką Mołdawii, zgodnie z koncepcją Solidarity Lanes.


Projekt przyczyni się także do rozwoju energooszczędnego i przyjaznego dla środowiska transportu kolejowego w korytarzach Bałtyk-Adriatyk i Morze Północne-Bałtyk.


Inwestycja stanowi przedmiot wspólnego zainteresowania i generuje dużą wartość dla społeczeństwa, handlu i gospodarki UE, wspierając jednocześnie mobilność wojskową.




Commenti


bottom of page