top of page
  • mm

Dyskusje na temat kondycji psychicznej w środowisku akademickim

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się sympozjum naukowe „Kondycja psychiczna w środowisku akademickim w Polsce – stan obecny i perspektywy”. Spotkanie zainaugurowało cykl konferencji organizowanych w resorcie nauki przez Departament Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki.

Kondycja psychiczna jest jednym z priorytetowych wyzwań dla systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Resort nauki wychodzi naprzeciw tym potrzebom, stwarzając przestrzeń do dzielenia się wiedzą i wspólnego poszukiwania nowych rozwiązań na rzecz poprawy jakości życia w środowisku akademickim w Polsce.


- Kondycja psychiczna środowiska akademickiego to temat niezwykle ważny dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obok istotnego merytorycznego wkładu, który państwo tutaj wniosą, ważny jest także sygnał płynący od całego środowiska naukowego. Resort nauki chce zająć się tą tematyką, organizując tego typu spotkania i dyskusje, ale również dążąc do systemowych rozwiązań i wprowadzenia takich reguł instytucjonalnych, które sprawią, że kondycja psychiczna na uczelniach będzie się poprawiać – powiedział podczas spotkania wiceminister Maciej Gdula.


Konferencja naukowa organizowana przez MNiSW jest próbą podjęcia analiz na temat jeszcze lepszej organizacji działalności w podmiotach systemu szkolnictwa wyższego i nauki, aby zadbać o dobrostan osób studiujących, badaczy oraz osób na stanowiskach dydaktycznych, a także pozostałych osób funkcjonujących w środowisku akademickim.


- Uczelnie są specyficznym środowiskiem. Zależy nam na tym, aby relacje miedzy ludźmi były nieobarczone dominacją, przemocą, nadużyciami, manipulacją. Z drugiej strony to jest środowisko, w którym istnieje dyskusja, konkurencja i spory. Chcemy dążyć do tego, aby było jak najwięcej współpracy, kooperacji, aby nie instrumentalizować drugiego człowieka. Nie możemy przestać myśleć o działalności naukowej także jako przestrzeni rywalizacji i sporu, w której porusza się trudne tematy. Pojawia się pewna tendencja na wyższych uczelniach, aby o tematach kontrowersyjnych nie mówić. A uczelnie są miejscem, gdzie te trudne tematy powinny się pojawiać – dodał podsekretarz stanu w MNiSW.


Sympozjum naukowe „Kondycja psychiczna w środowisku akademickim w Polsce – stan obecny i perspektywy” zainaugurowało cykl spotkań organizowanych w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego przez Departament Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki. Inicjatywa ma pomóc we wnikliwej analizie stanu psychicznego całego środowiska.


- Zebraliśmy z uczelni dane dotyczące działań podejmowanych przez środowisko akademickie na rzecz dobrostanu psychicznego. Resort nauki będzie te dane opracowywać. Mamy plan, aby zgromadzić materiały z tych analiz i dzisiejszego spotkania, by przygotować pełny dokument, który będzie punktem wyjścia do dyskusji na temat dobrostanu psychicznego na uczelniach – powiedział wiceminister Maciej Gdula.


- Mam nadzieję, że to spotkanie będzie okazją do wzajemnego poznania i zbudowania między sobą relacji. Liczę na to, że powstaną tutaj pomysły na realizacje projektów badawczych. Pragnę zadeklarować, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest otwarte na współpracę ze wszystkimi, którzy chcą badać kondycje psychiczną na uczelniach. To jest ważny dla nas temat. Liczymy również na propozycje, które będą przekraczać granice dyscyplin, uczelni i będą skupiać ludzi z różnych środowisk – dodał.


źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Comments


bottom of page