top of page
AkiSel

Edukacja polska poza granicami. Wizyta w Szkole Podstawowej w Pakienie

Małżonka Prezydenta odwiedziła Szkołę Podstawową im. Czesława Miłosza w Pakienie na Litwie.
Pierwsza Dama z wizytą w szkole na Litwie
Pierwsza Dama z wizytą w szkole na Litwie, fot: KPRP

Agata Kornhauser–Duda w towarzystwie Pierwszej Damy Litwy Diany Nausėdienė spotkała się z uczniami i nauczycielami, a wizytę rozpoczął występ artystyczny najmłodszych „Edukacja daje skrzydła…”, specjalnie przygotowany na tę okazję.

To nie pierwsze spotkanie ze społecznością szkoły w Pakienie. 22 maja 2024 r. Pierwsza Dama gościła uczniów oraz opiekunów ze Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.


Małżonka Prezydenta przypomniała, że dzisiejsza wizyta w szkole przypada tuż przed Dniem Edukacji Narodowej w Polsce (14 października) oraz tuż po Światowym Dniu Nauczyciela na Litwie (5 października), co stanowi idealną okazję do rozmów z pedagogami. – Chcę wszystkim nauczycielom z okazji Państwa święta złożyć najlepsze życzenia. Przede wszystkim życzę Państwu wielu sił do pokonywania wyzwań oraz nieustającej satysfakcji z pracy. Bardzo dziękuję Państwu za to niezwykłe poświęcenie – powiedziała.


Spotkanie w szkole przypadło także na 44. rocznicę przyznania Czesławowi Miłoszowi Literackiej Nagrody Nobla.


Celem szkoły jest zapewnienie wysokiej jakości edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej, i podstawowej, dążenie do postępów w nauce każdego ucznia i zapewnienie mu podstaw kultury narodowej i etnicznej. Społeczność lokalną tworzą uczniowie z pobliskich wsi, które znajdują się na terenie gminy Kowalczuki. Są to dzieci z rodzin polskich lub mieszanych. Językiem nauczania jest język polski.


Na ręce Małżonki Prezydenta Litwy Agata Kornhauser–Duda złożyła podziękowania za ponowną możliwość zdawania przez polskich uczniów polskiego egzaminu maturalnego w litewskich szkołach. – Cieszę się także, że polscy uczniowie mogą się uczyć w języku polskim od początku edukacji: od przedszkola, aż po edukację wyższą – dodała.

Zwracając się do uczniów, przypomniała postać Czesława Miłosza patrona szkoły, cytując słowa jego noblowskiej przemowy: „Dobrze jest urodzić się w małym kraju, gdzie przyroda jest ludzka, na miarę człowieka. Gdzie w ciągu wieków współżyły ze sobą różne języki i różne religie. Mam na myśli Litwę, ziemię mitów i poezji. I chociaż moja rodzina już od XVI wieku posługiwała się językiem polskim, tak jak wiele rodzin w Finlandii szwedzkim, a w Irlandii angielskim, wskutek czego jestem polskim, nie litewskim, poetą, krajobrazy i być może duchy Litwy nigdy mnie nie opuściły”.

Twórczość Czesława Miłosza przypomina nam, że warto pamiętać o naszych korzeniach, skąd się wywodzimy i jaki wpływ ma to na nasze życie – podkreśliła.


Dziękując nauczycielom, przyznała, że wychowanie uczniów w szacunku do tradycji i kultury obydwu krajów nie jest łatwe. – Życzę Państwu, by nigdy nie utracili Państwo satysfakcji z wykonywania tego zawodu. A sukcesy uczniów były motywacją do dalszej pracy – dodała.


Na ręce dyrektor szkoły Pierwsza Dama wręczyła flagę Rzeczypospolitej Polskiej, jako symbol wdzięczności państwa polskiego za działania na rzecz rozwoju polskiego edukacji na Litwie.


Placówka bierze udział w wielu przedsięwzięciach, konkursach religijnych i patriotycznych, organizowanych na Litwie i w Polsce. Grono uczniów uczestniczy w Sztafecie Niepodległości, obchodach świąt patriotycznych na Rossie – 11 listopada i 3 maja. Kilkakrotnie brali udział w konkursie „Być Polakiem“, konkursie recytatorskim im. A. Mickiewicza „Kresy“.


Szkoła bierze także udział w Narodowym Czytaniu. W ramach czytania „Ballad i Romansów” polonistki zintegrowały uczniów klas 8–9 i poprowadziły lekcję na temat „200 rocznica wydania „Ballad i romansów” A. Mickiewicza”

źródło - KPRP

 

Comments


bottom of page