top of page
  • mm

Festiwal Re:tradycja w lubelskim Starym Mieście

Festiwal Re:tradycja jest nową nazwą dotychczasowego festiwalu Jarmark Jagielloński organizowanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia. Program festiwalu dostępny na stronie: https://retradycja.eu/pl/program-2024/.

Festiwal przez kilkanaście istnienia ewoluował, szukając swojej drogi i formy, w której chciałby prezentować się publiczności. Wychodząc od początkowych, szerokich nawiązań do dziedzictwa czasu Jagiellonów i szlaków handlowych, które wiodły niegdyś przez Lublin, poruszał także zagadnienie tradycji ludowej. Od kilku lat to właśnie ona stanowi myśl przewodnią wydarzenia i to wokół niej skupia się rozbudowany program festiwalu.

Chcąc podkreślić obrany kierunek oraz zwrócić uwagę odbiorców na złożoność tematu tradycji, postanowiono zmienić jego nazwę na Re:tradycja.


Re:tradycja zawiera w sobie ideę łączenia czasów, światów i funkcji. To odpowiedź współczesnego odbiorcy, obserwatora, ale także artysty i twórcy kultury na dziedzictwo, którym dysponujemy i z którego bogactwa czerpiemy. To kontynuacja, ale też budowanie własnych dróg i środków wyrazu.


Nazwa Re:tradycja jest dobrze znana dotychczasowym uczestnikom wydarzenia, ponieważ od 2016 r. pod tym tytułem odbywa się jeden z głównych koncertów festiwalu. Ideą koncertu będącego specjalną produkcją Warsztatów Kultury w Lublinie jest łączenie na jednej scenie talentów i doświadczeń mistrzów muzyki tradycyjnej oraz artystów znanych szerokiej publiczności. Ten dialog tradycji ze współczesnością dostrzeżemy nie tylko w ważnym dla Organizatorów programie muzycznym, ale także w wielu innych modułach festiwalu.

Nazwa Jarmark Jagielloński nie znika jednak całkowicie. Pod tym szyldem odbywają się znane wszystkim targi rzemiosła ludowego. O naszych targach myślimy jak o wielkiej wystawie dzieł sztuki tradycyjnej. Wyjątkowej, ponieważ dającej możliwość nie tylko zapoznania się z działalnością twórców, ale także pozwalającej nabyć ich wyroby. Szczególnej, gdyż pozwalającej na bezpośredni kontakt z mistrzami, podglądanie ich przy pracy czy nawet zostanie ich uczniem za sprawą festiwalowych warsztatów.


Odwiedzający festiwal będą mieć możliwość spotkania z muzykami, rzemieślnikami i animatorami, którzy z pełną świadomością, odpowiedzialnością oraz wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji. W programie wydarzenia znajdą się nie tylko koncerty, potańcówki i targi sztuki ludowej, ale także spotkania, wystawy i instalacje artystyczne, warsztaty (m.in. śpiewacze, gry na instrumentach i rzemieślnicze), pokazy kinowe, spektakle oraz podwórko gier i zabaw tradycyjnych.


Starannie budowany program i szczegółowy dobór artystów – zarówno występujących na scenach, jak i prezentujących swoje wyroby na ulicach Starego Miasta, przybliży odbiorcom wiele aspektów kultury tradycyjnej – zarówno w jej formach autentycznych, jak i wzbogaconych współczesnymi elementami artystycznymi inspirującymi się folklorem.

źródło: retradycja.eu

Comments


bottom of page