top of page
  • AkiSel

Finałowa gala IX edycji konkursu „Lider Dostępności”


Para Prezydencka uhonorowała laureatów Konkursu Architektoniczno–Urbanistycznego „Lider Dostępności”. To już dziewiąta edycja konkursu pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP.

Para Prezydencka wsród laureatów konkursu Lider Dostępności
Para Prezydencka wśród laureatów konkursu Lider Dostępności, fot KPRP

Polska staje się przystępna, Polska staje się dostępna w różnych wymiarach, przede wszystkim w przestrzeni publicznej dla każdego z nas, co staje się w efekcie wzorcem również dla wielu osób prywatnych, które projektując własne nieruchomości, firmy, domy chcą, by były powszechnie dostępne – podkreślał Prezydent Andrzej Duda.


Zaznaczył, że inicjatywa konkursu jest jedną z najważniejszych, by można mówić o prawdziwym rozwoju kraju, jako państwa nowoczesnego, odpowiadającego na wymogi i potrzeby cywilizacyjne nowoczesnego świata, państwa, w którym realizowane są konstytucyjne normy równego traktowania i niedyskryminacji.


Film - KPRP


Andrzej Duda zwrócił uwagę, że w IX edycji konkursu liczba uczestników była rekordowa – 83 zgłoszenia. – Chciałbym podziękować za wszystkie projekty, wszystkie rozwiązania, które zostały do konkursu zgłoszone, za to, że one są – dodał.


Polska staje się państwem dostępnym, dostępnym dla każdego w jak największym stopniu, co ma dla naszego dobrego rozwoju, dla naszego dobrego samopoczucia jako społeczeństwa, dla poczucia wspólnoty i solidarności fundamentalne znaczenie – zaznaczył Prezydent.


Dyplomy oraz statuetki laureatom Konkursu Architektoniczno–Urbanistycznego „Lider Dostępności 2024” wręczyli Prezydent RP oraz Ewa Pawłowska – Prezes Fundacji Integracja i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Tomasz Majda – Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.


NAGRODZENI: 

♦ Kategoria: PRZESTRZEŃ PUBLICZNA nagroda główna: Park leśny na Oksywiu w Gdyni wyróżnienie: Park Centralny w Gdyni

♦ Kategoria: DUŻY OBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ nagroda główna: Nowe Czytelnie Biblioteki Narodowej w Warszawie wyróżnienie: Dworzec autobusowy w Lublinie

♦ Kategoria: MAŁY OBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ nagroda główna: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce wyróżnienia: Centrum Sąsiedzkie Przystań Widna 2A w Gdyni Dom Oczami Brata w Częstochowie Dom Otwarty w Warszawie

♦ Kategoria: OBIEKT BIUROWY/HANDLOWY

Nie przyznano nagrody głównej. Dwa wyróżnienia:Biuro ISS Finance Service Centre w Gdańsku Nowy Rynek E w Poznaniu

♦ Kategoria: OBIEKT MIESZKALNY/HOTELOWY Dom Matki Bożej Serdecznej w Warszawie 

♦ Kategoria: OBIEKT ZABYTKOWY dwie nagrody główne:Arsenał i Klasztorek – część kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich, Kraków​Pałac Sobieszów – Centrum Przyrodniczo–Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego, Jelenia Góra 

♦ Kategoria: ARCHITEKT/URBANISTA Michał Brutkowski – ARCHIGRAF

♦ Nagroda specjalna: GRAND PRIX Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni

Konkurs Architektoniczno–Urbanistyczny „Lider Dostępności” pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Celem Konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków oraz przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Comments


bottom of page