Polski przemysł doświadczył gwałtownego załamania w marcu, co okazało się nieoczekiwanym zaskoczeniem dla analityków. Produkcja przemysłowa spadła o 6 proc. rok do roku, co jest największym spadkiem od maja ubiegłego roku
Prognozy ekonomistów zakładały jedynie niewielki spadek o 1 proc., więc jesteśmy świadkami znacznego rozczarowania. Jedynym pocieszeniem jest lekki wzrost o 3,6 proc. w porównaniu z lutym.
Wśród branż przemysłowych w marcu odnotowano duże wzrosty w gospodarce odpadami (+7,5 proc. rdr), poborze i odprowadzaniu wody (+5,9 proc.) oraz chemikaliach (+4,5 proc.). Natomiast kryzys dotknął branże takie jak urządzenia elektryczne (-29,1 proc. rdr), górnictwo węgla kamiennego i brunatnego (-25,9 proc. rdr) oraz urządzenia elektryczne (-25,9 proc.).
Według wstępnych danych GUS, w marcu 26 spośród 34 działów przemysłu odnotowało spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) w porównaniu z marcem ubiegłego roku.
Pod lupę Business Insider wziął także najważniejsze branże polskiego przemysłu. Przemysł spożywczy, odpowiadający za 17,4 proc. produkcji przemysłowej, zmniejszył się tylko o 0,7 proc., co stanowi niewielki spadek w porównaniu z innymi sektorami. Przemysł motoryzacyjny, generujący 9,9 proc. całkowitej produkcji przemysłowej, odnotował spadek o 3,7 proc., natomiast produkcja wyrobów metalowych, stanowiących 7 proc. produkcji przemysłu, spadła o 10,3 proc. rdr.