top of page
  • AkiSel

III Festiwal In Tempore regum. Muzyka Czasu Królów 

Gloria! / Koncert Inauguracyjny Festiwalu odbędzie się 26 września 2024, o godzinie 20:30 w Bazylice Świętego Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3 w Warszawie.
III Festiwal In Tempore regum. Muzyka Czasu Królów 
III Festiwal In Tempore regum. Muzyka Czasu Królów, fot: Polska Opera Królewska 

Spośród utworów sakralnych Antonia Vivaldiego Gloria RV 589 należy do tych najczęściej wykonywanych. Szczególny urok skontrastowanych ze sobą dwunastu części tkwi w umiejętnym wykorzystaniu bogactwa barokowych środków muzycznych. Vivaldi, który osiągnął mistrzostwo w zakresie komponowania muzyki koncertowej, doskonale potrafi wykorzystać możliwości wyrazowe orkiestry, która a to współpracuje, a to współzawodniczy z solistami i chórem. Pełny werwy początek z charakterystycznymi oktawami granymi unisono przez obój, trąbkę i smyczki znajduje odpowiedź w nie mniej energetycznym okrzyku chóru: „Chwała!”. Dalej znajdziemy ujmujące melodie, kontemplacyjne dialogi i wyrafinowane fugi, jak choćby uroczyste Cum sancto spiritu zamykające kompozycję.


W drugiej części zabrzmią utwory Johanna Sebastiana Bacha. W Suicie orkiestrowej D-dur BWV 1068 kompozytor wznosi się na wyżyny inwencji melodycznej i kontrapunktycznego kunsztu. Po utrzymanej w stylu francuskim uwerturze następuje ujmująca wyrafinowaniem część, w XIX wieku spopularyzowana jako Aria na strunie g. Z nastroju zadumy wyrywają słuchacza pozostałe części – pełne tanecznej werwy i radosnego uniesienia gawoty, bourrée i gigue. Koncert zwieńczy Gloria in excelsis Deo BWV 191 – jedyna kantata Johanna Sebastiana Bach napisana w języku łacińskim. Dziś nie wiemy, jakie okoliczności skłoniły mistrza do dokonania takiego wyboru. Dość rzec, że kompozycja z 1742 roku niemal w całości zawiera poddany niezbędnym skrótom i przekształceniom materiał muzyczny zaczerpnięty z drugiej części Missy (pod koniec życia rozbudowanej do postaci słynnej Mszy h-moll). Oryginał zaś powstał na potrzeby starań Bacha o tytuł nadwornego kompozytora elektora saskiego Augusta III.

źródło - Marta Dziewanowska-Pachowska, Polska Opera Królewska

 

Comments


bottom of page