top of page
  • Zdjęcie autoramak

Immunitet Marcina Romanowskiego: Kontrowersje wokół decyzji Prokuratury Krajowej

Prokuratura Krajowa uznała, że nie musi konsultować szerzej nieuznania immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie śledztwa dotyczącego Marcina Romanowskiego. Rzecznik PK Przemysław Nowak poinformował, że prokurator podjął decyzję samodzielnie na podstawie przepisów regulujących status Rady Europy.
"Wobec braku wątpliwości prokuratura nie występowała o opinię do RE"

- stwierdził rzecznik.


Według pełnomocnika Romanowskiego, mec. Bartosza Lewandowskiego, mimo uchylenia immunitetu przez Sejm, Romanowskiego chroni immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Europoseł PiS, Arkadiusz Mularczyk, poinformował, że Rada Europy zamierza wystąpić do marszałka Sejmu w sprawie zatrzymania Romanowskiego. Zastrzeżenia do interpretacji prokuratury ma także prof. prawa z PAN, Ireneusz Cezary Kamiński, przytaczając przykład Nadii Sawczenko, której immunitet został uznany przez Trybunał w Strasburgu.


Wątpliwości dotyczące zakresu immunitetu





Rzecznik PK, Przemysław Nowak, twierdzi, że prokuratura przed wysłaniem wniosku do Sejmu wiedziała o członkostwie Romanowskiego w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE.

"Zbadaliśmy zakres immunitetu i uznaliśmy, że on nie znajduje zastosowania w tym przypadku"

- stwierdził Nowak. Dodał, że prokurator samodzielnie uznał, że immunitet nie obowiązuje w tej sprawie na podstawie przepisów Rady Europy.

"My uważamy, że ten immunitet nie obowiązuje w tym zakresie. Jak byśmy mieli inną wiedzę, to byśmy wdrożyli procedurę uchylenia tego immunitetu"

– powiedział rzecznik.



Comments


bottom of page