top of page
  • Zdjęcie autoramak

Kazimierz Wierzyński – Poeta Wolności i Niepodległości. W hołdzie twórczości i życiu

Z okazji 130. rocznicy urodzin Kazimierza Wierzyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, złożono kwiaty od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na jego grobie na warszawskich Powązkach.

Ten gest przypomina o nieprzemijającym znaczeniu twórczości Wierzyńskiego oraz o jego niezłomnej postawie wobec wyzwań, z jakimi przyszło mu się zmierzyć w burzliwych czasach.


Młodość i walka o niepodległość


Kazimierz Wierzyński urodził się w 1894 roku w Drohobyczu, w Galicji, w czasie, gdy Polska była pod zaborami. Od najmłodszych lat był zaangażowany w ruch niepodległościowy, co przyczyniło się do jego aresztowania i internowania w czasie I wojny światowej przez Rosjan. Jego młodość naznaczona była walką o wolność, co stało się później jednym z kluczowych tematów jego poezji.


Sukcesy literackie i życie na emigracji


Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Wierzyński zyskał sławę jako współzałożyciel grupy poetyckiej „Skamander”, która odegrała ogromną rolę w rozwoju literatury międzywojennej. W 1928 roku zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie za swój tomik poezji „Laur olimpijski”, co uczyniło go pierwszym polskim laureatem tego prestiżowego wyróżnienia.


Wybuch II wojny światowej zmusił go do emigracji. Początkowo trafił do Lwowa, potem przez Francję do Stanów Zjednoczonych, gdzie współpracował z Radiem Wolna Europa i publikował w emigracyjnych czasopismach, takich jak „Wiadomości” w Londynie i „Kultura” w Paryżu. Pomimo oddalenia od ojczyzny, jego twórczość nieustannie była wyrazem miłości do Polski oraz sprzeciwu wobec komunistycznej rzeczywistości.


Nieugięty obrońca polskości


Wierzyński nigdy nie pogodził się z jałtańskim porządkiem i komunistycznym reżimem w Polsce. Jego twórczość była pełna nostalgii za utraconą ojczyzną, ale także gniewu wobec niesprawiedliwości i opresji, jaką przyniosły rządy komunistów. W swojej poezji i publicystyce konsekwentnie dążył do podtrzymania polskiej niezawisłości i zachowania narodowej tożsamości.


Po zakończeniu wojny, Wierzyński nie powrócił do Polski, wybierając życie na emigracji, gdzie jego głos w obronie wolności i polskości zyskał ogromne znaczenie wśród Polonii i emigrantów politycznych.


Dziedzictwo i pamięć


Kazimierz Wierzyński zmarł w 1969 roku w Londynie, ale jego duch żyje wciąż w polskiej kulturze. Dziś, 130 lat po jego urodzinach, pamięć o nim jest wciąż żywa, a jego twórczość nadal inspiruje kolejne pokolenia. Uroczystość złożenia kwiatów na jego grobie jest symbolicznym hołdem dla jego niezłomności, patriotyzmu i wkładu w literaturę, który pozostaje nieoceniony.


Źródło: KPRP

Comments


bottom of page