top of page
  • AkiSel

Laureaci konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” w Pałacu Prezydenckim


Pierwsza Dama przyjęła w Pałacu Prezydenckim laureatów X edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP.

Pierwsza Dama Pani Agata Duda z laureatami konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”
Pierwsza Dama Pani Agata Duda z laureatami konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”, fot: KPRP

Ogólnopolski konkurs recytatorski „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” skierowany jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.


Jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu, w myśl słów Marii Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córki byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei: „Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy”.


Pierwsza Dama, gratulując laureatom, podkreśliła, że wykazali się oni niezwykłą wrażliwością i szacunkiem, wobec pamięci o ofiarach KL Ravensbrück.


Bardzo dziękuję, że ten konkurs jest dzięki Państwu cały czas kontynuowany. Niezwykle trudnym i wymagającym szczególnej wrażliwości wyzwaniem, jest przedstawienie tak pełnej emocji poezji. Wiersze te wymagają także od nas dojrzałości i zrozumienia – powiedziała.


Laureaci konkursu podzielili się swoimi wrażeniami z konkursu, opowiadając o emocjach, które im towarzyszyły oraz wysiłku, jaki włożyli w przygotowania. Młodzi ludzie opowiedzieli także o motywacjach, które skłoniły ich do wzięcia udziału w konkursie. Część z nich podkreśliła, że to właśnie osobiste przeżycia i emocje towarzyszące im podczas wizyty w byłym niemieckim nazistowskich obozie zagłady Auschwitz–Birkenau, były powodem, dla którego zgłosili się do konkursu. Konkurs to sposób na podtrzymanie świadomości i wiedzy historycznej. Pomaga walczyć z nieprawdą, uczy kolejne pokolenia, by zawsze pamiętały o przeszłości – powiedział jeden z laureatów.


Gala Finałowa konkursu odbyła się 17 kwietnia 2024 r. w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.


Podczas gali wystąpili finaliści wyłonieni w półfinałach, które odbyły się w marcu w czternastu miastach w całej Polsce – w Oddziałach i Delegaturach IPN. Wtedy w szranki stanęło prawie 300 recytatorów – najlepsi z nich spotkali się na scenie rudzkiego centrum kultury. Zaprezentowali oni poezję oraz prozę opartą na wspomnieniach i twórczości więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück.

źródło - KPRP

 

Commentaires


bottom of page