top of page
  • AkiSel

List z okazji 25. edycji Dni Polskich w Suczawie i Polonijnych Dożynek w Nowym Sołońcu w Rumunii

Uczestnicy i Organizatorzy 25. edycji Dni Polskich w Suczawie
i Polonijnych Dożynek w Nowym Sołońcu w Rumunii.             
List Prezydenta RP Andrzeja Dudy, fot: KPRP

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!

Dni Polskie w Suczawie, organizowane już po raz dwudziesty piąty, to wspaniałe świadectwo udziału polskiej społeczności w życiu Rumunii, a zarazem znakomicie wykorzystywana okazja do zaprezentowania osiągnięć Państwa wspólnoty. Z okazji jubileuszowej edycji tego ważnego przedsięwzięcia składam gratulacje i przekazuję wyrazy uznania działaczom Związku Polaków w Rumunii oraz wszystkim osobom, które przyczyniają się do sukcesów suczawskich spotkań. Jestem dumny, że tak pięknie rozsławiają Państwo polskość, i gorąco za to dziękuję. Pragnę przekazać Państwu najlepsze pozdrowienia od wszystkich rodaków w Polsce.


Polska społeczność w Rumunii ma długą i bogatą historię. Relacje między naszymi krajami sięgają XIV wieku. Wtedy to, za czasów króla Kazimierza Wielkiego, na terytorium Bukowiny zaczęli napływać pierwsi polscy osadnicy. W większych skupiskach Polacy obecni są tutaj od przełomu XVIII i XIX wieku. Mają więc Państwo pełne prawo czuć się współgospodarzami rumuńskiego domu. W 1939 roku w Rumunii żyła aż 80–tysięczna polska społeczność, a i dzisiaj – choć na skutek dramatycznego biegu historii nie stanowią Państwo już tak licznej grupy – rumuńska Polonia odgrywa istotną rolę w rozwoju społecznym, kulturalnym i gospodarczym na terenach, które zamieszkuje.


Jestem pod wrażeniem dokonań Związku Polaków w Rumunii, reaktywowanego w 1990 roku i kontynuującego – pod historyczną nazwą Dom Polski – tradycje wieloletniej działalności. Cieszę się, że są Państwo oficjalnie uznaną mniejszością narodową w Rumunii, a prezes Związku od 2002 roku z powodzeniem piastuje misję poselską, reprezentując rodaków w parlamencie rumuńskim. Z doświadczeń polskiej społeczności na ziemi rumuńskiej i z dziejów polsko–rumuńskich kontaktów możemy czerpać pouczającą lekcję i inspirację. Temu służą od lat towarzyszące Dniom Polskim w Suczawie sympozja naukowe – z udziałem badaczy z Polski, Rumunii, Ukrainy i Mołdawii – poświęcone różnym aspektom naszej historii i współczesności. Wszystkim zgromadzonym na tegorocznej konferencji pod wymownym tytułem „Droga do solidarności. Relacje polsko–rumuńskie na przestrzeni wieków” życzę owocnych obrad.


Serdeczne pozdrowienia kieruję też do uczestników Polonijnych Dożynek w Nowym Sołońcu – największej zamieszkanej przez Polaków wsi na rumuńskiej Bukowinie. Dożynki to piękny staropolski obrzęd, święto radości i dumy, dziękczynienia za plony pozyskane z błogosławieństwem Opatrzności za sprawą całorocznego trudu rolników. W tej miejscowości, gdzie Polacy gospodarzą od niemal dwóch stuleci, jest to zarazem wielka manifestacja polskiej wspólnoty. Cieszę się, że spotykają się tu wszystkie środowiska polonijne z Rumunii, aby pochwalić się owocami swej pracy i wraz z zespołami folklorystycznymi z Polski oraz sąsiadami reprezentującymi inne narodowości dzielić się pięknem ludowej kultury.

Wszystkim Polakom w Rumunii dziękuję za pielęgnowanie narodowej tożsamości, ojczystej mowy i tradycji, za przywiązanie do własnych korzeni i wiary przodków, za przekazywanie ducha polskości młodym pokoleniom. Wysoko cenię Państwa osiągnięcia, zwłaszcza w sferze kultury i edukacji. Świadczą one o sile i żywotności polskiej wspólnoty. Raz jeszcze gratuluję niedawnego sukcesu, jakim stało się otwarcie przed rokiem Domu Polskiego w Moarze – kolejnego już ośrodka służącego integracji polskiej społeczności i promującego dokonania naszego narodu. Są Państwo dobrymi ambasadorami polsko–rumuńskiej bliskości i przyjaźni, która wypróbowana została w dziejowych próbach. W obecnych niespokojnych czasach, w dobie wielkich wyzwań dotyczących całego naszego regionu Europy relacje między naszymi krajami i narodami nabierają strategicznego znaczenia.


Życzę Państwu nowych znakomitych dokonań umacniających dumę z bycia Polakami. Niech pomyślność i dostatek stale goszczą w Państwa rodzinach, domach i gospodarstwach. Wszystkiego najlepszego!

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

List odczytał Minister KPRP Andrzej Dera.

źródło - KPRP

Comments


bottom of page