top of page
  • Zdjęcie autoramak

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka: Kluczowe cele polskiej prezydencji w Radzie UE

 – Organizujemy briefingi nie tylko dla dziennikarzy, ale również dla influencerów. Powoli staje się to standardem w komunikacji - mówi w wywiadzie dla money.pl Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, wiceminister ds. europejskich.


Głównym celem polityk to przygotowanie Polski do prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, walka z dezinformacją i promowanie zatrudnienia Polaków w instytucjach unijnych.


Przygotowania do prezydencji


  • "Moim zadaniem jest przygotowanie Polski do sprawowania prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która zacznie się pierwszego stycznia przyszłego roku i potrwa sześć miesięcy," wyjaśnia Sobkowiak-Czarnecka. "To będzie nasza druga prezydencja, pierwszą sprawowaliśmy w 2011 roku. Będzie szczególna ze względu na okoliczności jej towarzyszące, takie jak nowa Komisja Europejska i nowy parlament."

Wiceministra podkreśla, że Polska chce pokazać, iż wróciła do głównego europejskiego stołu, przywracając stabilność prawną i polityczną. - "Chciałabym, aby Polska była postrzegana jako kraj, w którym warto inwestować."


Walka z fake newsami


Drugim kluczowym celem wiceministry jest walka z dezinformacją. - "Chciałabym, aby prezydencja Polski w Radzie UE była okazją do odkłamywania nieprawdziwych informacji o Unii" - mówi Sobkowiak-Czarnecka. "Eurosceptycy swoje przekonania na temat Unii kształtują przede wszystkim na podstawie fake newsów. Chciałabym, aby Polacy zaczęli sprawdzać, czy informacje takie jak 'Unia każe ci jeść robaki' są prawdziwe."

Wiceministra zwraca uwagę na ogromne wyzwanie, jakim jest walka z rosyjską dezinformacją, szczególnie przed nadchodzącymi wyborami do europarlamentu. - "Zdecydowanie za mało obecni jesteśmy w sieci i na tym kanale dotarcia do społeczeństwa musimy się teraz skoncentrować."


Zatrudnienie Polaków w instytucjach UE


Trzecim celem jest zwiększenie liczby Polaków na wysokich stanowiskach w instytucjach unijnych. - "Chcę przywrócić kluby europejskie w szkołach, które funkcjonowały po akcesji, ale z biegiem czasu zaprzestano ich prowadzenia," mówi Sobkowiak-Czarnecka. "Pracujemy również nad tym, aby więcej polskich studentów i absolwentów aplikowało na staże i prace w Brukseli."

Wiceministra podkreśla, że każdy Polak pracujący w instytucjach unijnych to "nasz 'adwokat'" na miejscu, co jest niezwykle ważne dla reprezentacji kraju w Europie.


Komunikacja i Influencerzy


Wiceministra ds. europejskich zauważa również, że współczesna komunikacja wymaga dostosowania się do nowych trendów i wykorzystania mediów społecznościowych. - "Dobry prognostyk to sukces, jaki odniosła kampania edukacyjna 'Kobiety na wybory', którą współtworzyłam," mówi Sobkowiak-Czarnecka. "Organizujemy briefingi nie tylko dla dziennikarzy, ale również dla influencerów. Powoli staje się to standardem w komunikacji."


Przyszłość Unii Europejskiej w polskich szkołach


W planach wiceministry jest także edukacja młodego pokolenia na temat Unii Europejskiej. We współpracy z Ministerstwem Edukacji, Sobkowiak-Czarnecka chce przywrócić kluby europejskie w szkołach oraz wprowadzić lekcje na temat prezydencji Polski w UE. - "Chcemy przeprowadzić takie lekcje również na uniwersytetach trzeciego wieku," dodaje.


Wyzwania i nadzieje


Magdalena Sobkowiak-Czarnecka ma nadzieję, że Polacy zrozumieją znaczenie każdej nadchodzącej elekcji, w tym wyborów do europarlamentu, mimo zmęczenia maratonem wyborczym. - "Każde wybory są tak samo ważne, a w obecnej sytuacji geopolitycznej i wojny za naszą granicą są ważniejsze niż kiedykolwiek," podkreśla.

Przyszłość Polski w Unii Europejskiej zależy od skutecznej komunikacji, walki z dezinformacją oraz aktywnego udziału obywateli na arenie międzynarodowej.


Źródło: money.pl

Comments


bottom of page