Muzeum Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie (MuFo) zostało utworzone 31 grudnia 1986 rok. Przy ul. Rakowickiej 22a znajduje się jego główna siedziba. Jest to publiczna placówka muzealna poświęcona zagadnieniom fotografii.
Trzon kolekcji Muzeum stanowi część zbioru Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, przekazany muzeum w latach 1988–1991, obejmujący kolekcję fotografii dawnej, zawierającą przede wszystkim zdjęcia atelierowe, unikatowy zbiór fotografii artystycznej, w tym prace Wojciecha Buyko, Jana Bułhaka i autochromy Tadeusza Rzący, a także sprzęt fotograficzny i kinematograficzny.
Zbiory składają się z następujących zespołów obiektów:
kolekcji głównej, obejmującej fotografię i sprzęt fotograficzny oraz filmowy,
zespołu materiałów pomocniczych: badawczych i edukacyjnych,
kolekcji fotografii wirtualnych,
biblioteki fachowej.
Fragment ekspozycji muzeum
Zbiory Muzeum Fotografii są podzielone na pięć części:
kolekcję fotografii nieprofesjonalnej
kolekcję fotografii atelierowej
kolekcję fotografii reportażowej i dokumentalnej
kolekcję sztuki
kolekcję sprzętu fotograficznego i filmowego.
Muzeum Fotografii w Krakowie dysponuje również bogatymi zbiorami bibliotecznymi, liczącymi sobie ok. 25 000 pozycji. Zaliczają się do nich współczesne i historyczne książki poświęcone fotografii i jej dziejom, czasopisma, podręczniki fotograficzne, druki ulotne oraz archiwalia związane z historią polskiej fotografii.
Początki Muzeum sięgają zorganizowanego przez Władysława Klimczaka, w 1972 roku, muzeum przy Krakowskim Towarzystwie Fotograficznym. Trzy lata później otrzymało ono imię profesora Władysława Bogackiego. Mieściło się w pałacu Pugetów przy ulicy Starowiślnej 13, a od 1982 roku, w kamienicy Hetmańskiej przy Rynku Głównym 17.
31 grudnia 1986 roku, powołano odrębną, nie związaną z Krakowskim Towarzystwem Fotograficznym instytucję podległą Wydziałowi Kultury i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Na początku lat 90. XX w. o Kamienicę Hetmańską zaczęli upominać się prawowici właściciele. Muzeum razem z Krakowskim Towarzystwie Fotograficznym otrzymało nakaz opuszczenia zajmowanego lokalu do końca 1992 roku.
Od 1992 roku Muzeum mieści się przy ul. Józefitów 16, a od 2007 roku nosi imię Walerego Rzewuskiego. W latach 2018−2020 zabytkowa willa przy Józefitów przeszła generalny remont, w trakcie którego została przystosowana do potrzeb nowoczesnego centrum magazynowo-konserwatorskiego oraz digitalizacyjnego oraz badawczego. W 2021 roku budynek udostępniono zwiedzającym − w trakcie oprowadzań mogą oni przekonać się, jak wygląda praca muzealniczek i muzealników, zobaczyć specjalistyczne pracownie oraz magazyny studyjne. W 2018 roku tymczasową siedzibą muzeum stała się zabytkowa strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi 220 na Woli Justowskiej; udostępniono w niej wystawę stałą pt. Portret oraz wystawę prac Wojciecha Plewińskiego.
W 2021 roku zostanie otwarta nowa siedziba główna muzeum przy ulicy Rakowickiej 22A. Zabytkowy budynek dawnej Zbrojowni gmina miejska Kraków zakupiła od Agencja Mienia Wojskowego w celu rozbudowy Muzeum Fotografii. W przyszłości będzie tu prezentowana wystawa główna Co robi zdjęcie? − pierwsza w Polsce przekrojowa ekspozycja o fotografii.
Za pracę na rzecz fotografii, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie zostało uhonorowane Złotym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej” − odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.
źródło - Wikipedia
留言