top of page
  • AkiSel

Muzeum „Katownia Podhala” – otwarcie


8. marca, dzięki wieloletnim zabiegom m. in. Muzeum Tatrzańskiego, zostanie otwarte Muzeum Palace w Zakopanem. „Katownia Podhala” – to tam mieściła się siedziba gestapo podczas II Wojny Światowej.


Placówka powstała przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z Wojewodą Małopolskim, UM w Zakopanem i Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”. Inwestycja została wsparta ze środków unijnych.

 


Tablica przed wejściem do Muzeum Tatrzańskiego - Katownia Podhala
Muzeum - Katownia Podhala, fot: https://www.youtube.com/watch?v=4GJEh-y3xGc

„Muzeum Palace będzie przede wszystkim miejscem pamięci, a rolą wystawy stałej będzie przybliżenie trudnych i skomplikowanych losów Podtatrza podczas II wojny światowej. W historii tej najważniejszą rolę ogrywają ludzie, których życie przypadło na bezlitosny czas lat 1939-1945. Zakończenie prac budowlanych i konserwatorskich oraz otwarcie ekspozycji zamkną bardzo ważny etap w długiej i tragicznej historii Palace, jednakże nie są jej finałem. Chcemy stworzyć w nim również przestrzeń do dyskusji oraz, co niezwykle istotne, edukacji dzieci i młodzieży” – informował Michał Murzyn - dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

 

„Pomimo upływu ośmiu dekad od tragicznych wydarzeń II wojny światowej, pracujący w Muzeum Tatrzańskim historycy wciąż prowadzą zbiórkę ocalałych artefaktów, świadectw i relacji, co pomoże nam nadal rozwijać i kontynuować badania” – zaznaczył dyrektor.


I dodał - „Mając na uwadze historię obiektu, prowadzone pod nadzorem konserwatorskim prace budowalne zostały wykonywane z wyjątkową dokładnością, starannością i z pełnym poszanowaniem każdego fragmentu historii miejsca, dzięki czemu udało się zachować ocalałe elementy przestrzeni, która na przestrzeni lat była poddawana licznym przebudowom i modyfikacjom”.

 

 Warto przypomnieć, że więźniami „Katowni Podhala” byli między innymi  Franciszek Gajowniczek, to właśnie za Niego życie oddał  św. Maksymilian Kolbe w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Więziono i torturowano tam także Kurierów Tatrzańskich - Stanisława Marusarza, Helenę Marusarzównę, Bronisława Czecha, dr Wincentego Galicę.

Comments


bottom of page