top of page
  • Zdjęcie autoraMAD

Największy magazyn energii w Europie może powstać w Polsce



PGE planuje wielką inwestycję

PGE ogłosiła plany wszczęcia przetargu na zaprojektowanie i budowę wielkoskalowego bateryjnego magazynu energii elektrycznej w Żarnowcu. Inwestycja, o mocy do 263 MW i pojemności minimalnej 900 MWh, będzie największym tego typu obiektem w Europie. Przetarg ma rozpocząć się na przełomie czerwca i lipca 2024 roku.


Projekt magazynu energii w Żarnowcu, realizowany w formule pod klucz, ma już podpisaną umowę przyłączeniową oraz promesę koncesji na magazynowanie energii. Magazyn będzie wspierać bilansowanie lokalnych farm wiatrowych oraz przyszłych farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim. Dariusz Marzec, prezes PGE, podkreślił, że inwestycje w magazyny energii są niezbędne do zwiększenia stabilności krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE) w obliczu transformacji energetycznej.


Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem na magazynowanie energii. PGE stara się o uzyskanie dofinansowania ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO), co podkreśla wagę dotrzymania terminów realizacji projektu.


Raport Forum Energii zwraca uwagę na problemy związane z nieelastycznością bloków węglowych oraz brakiem magazynów energii, co prowadzi do ograniczania produkcji z odnawialnych źródeł. W 2023 roku w ten sposób stracono 74 GWh energii, a w pierwszej połowie 2024 roku już ponad 400 GWh, co odpowiada zużyciu przez blisko pół miliona gospodarstw domowych.


Produkcja energii elektrycznej netto PGE w 2023 roku wyniosła 56,77 TWh, co stanowi spadek o 14% w porównaniu do roku poprzedniego. Produkcja energii z węgla brunatnego zmniejszyła się o 25%, osiągając 29,8 TWh, a z węgla kamiennego o 8%, wynosząc 18,8 TWh. Produkcja z gazu ziemnego wzrosła natomiast o 51%, osiągając 4,2 TWh.


Łączna produkcja energii ze źródeł odnawialnych wyniosła 2,7 TWh, a produkcja w elektrowniach szczytowo-pompowych wzrosła o 26%, osiągając 1,2 TWh. Wolumen dystrybuowanej energii elektrycznej wyniósł 38,9 TWh.


W pierwszym kwartale 2024 roku produkcja energii elektrycznej netto PGE wyniosła 14,60 TWh, co stanowi spadek o 7% w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku. Produkcja z węgla brunatnego wyniosła 7,63 TWh (spadek o 7%), z węgla kamiennego 4,32 TWh (spadek o 12%), a z gazu ziemnego 1,44 TWh (spadek o 3%).


Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w pierwszym kwartale 2024 roku osiągnęła 0,89 TWh, a produkcja w elektrowniach szczytowo-pompowych wyniosła 0,32 TWh, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku.


Plany PGE dotyczące budowy magazynu energii w Żarnowcu są krokiem w kierunku zwiększenia stabilności i efektywności krajowego systemu elektroenergetycznego, wspierając jednocześnie rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce.

コメント


bottom of page