top of page
  • mm

Obchody 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Wilnie

Na wileńskim Cmentarzu na Rossie Prezydenci Polski i Litwy wzięli udział w uroczystych obchodach 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Podczas wydarzenia Andrzej Duda podkreślał, że naród polski, litewski, ukraiński i białoruski łączy pamięć o wspólnym dziedzictwie wolności, tradycji walk o samostanowienie oraz doświadczenie pokojowego współistnienia.

Prezydent mówił, że „161 lat temu na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej rozpoczęła się zbrojna insurekcja przeciwko rosyjskim okupantom”.

Kolejny raz Litwini, Polacy, Białorusini i Ukraińcy świętują pod znakiem, którym pieczętowały swoje dokumenty powstańcze władze. To trójdzielny herb z Orłem Białym, Pogonią i świętym Michałem Archaniołem, symbolizujący zarazem jedność i odrębne tożsamości Polski, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rusi – podkreślił.


Prezydent odniósł się do obecnej sytuacji zwracając uwagę, że nadal nasze narody muszą stawiać opór rosyjskiemu imperializmowi.


Kolejnym etapem tych zmagań jest obecnie pełnoskalowa inwazja Rosji na niepodległą Ukrainę – a także zaciskająca się wokół Białorusi pętla, jaką jest zależność reżimu mińskiego od Kremla – podkreślił Andrzej Duda.  


Wskazał, że „sprzeciwiając się neoimperialnej polityce Rosji, wolne narody Europy Środkowej i Wschodniej niosą solidarne wsparcie walczącym Ukraińcom i białoruskiej opozycji demokratycznej”.



Podczas uroczystości przemówienie wygłosił Prezydent Litwy Gitanas Nausėda oraz liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.


W czasie obchodów Prezydent złożył wieniec w Kaplicy Powstania Styczniowego oraz przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.


Wcześniej Para Prezydencka uczestniczyła wspólnie z Prezydentem Gitanasem Nausėdą i Małżonką Dianą Nausėdieną we mszy świętej w wileńskiej Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława.


Przed południem Andrzej Duda został powitany w Pałacu Prezydenckim przez Gitanasa Nausėdę. Następnie Prezydenci odbyli rozmowy na temat bezpieczeństwa w kontekście trwającej wojny na Ukrainie i zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie. W trakcie spotkania omówiono także dalszy rozwój Inicjatywy Trójmorza.


Podczas wspólnej konferencji prasowej Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że rozmowa dotyczyła przygotowania do zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie oraz konieczności wzmocnienia bezpieczeństwa na wschodniej flance.


Wyraziliśmy satysfakcje z tego, że wielkie manewry Sojuszu w najbliższych miesiącach odbędą się w naszej części Europy, pokazując naszą gotowość do odparcia ewentualnej agresji, ale również stopień naszego zaangażowania i sojuszników, szybkość reagowania, nad czym bardzo intensywnie pracujemy w ostatnich latach – wskazał.


Andrzej Duda dodał, że planowane są także ćwiczenia polskich i litewskich żołnierzy na przesmyku suwalskim, ponieważ ze względu na newralgiczne położenie wymaga on dziś szczególnego umocnienia.


Prezydent mówił również o planowanym spotkaniu w formule Trójkąta Lubelskiego z udziałem Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. – Chcemy rozmawiać o tym w jaki sposób wspierać Ukrainę, w szczególności przed zbliżającym się jubileuszowym Szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego – wskazał.


Rozmawiano także o współpracy gospodarczej pomiędzy krajami.


– Wzajemna wymiana gospodarcza pomiędzy Polską, a Litwą przekroczyła już 10 mld euro, co stanowi znaczący wzrost w ostatnich latach – podkreślił Andrzej Duda. Zaznaczył, że jest to efekt intensyfikacji współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza, rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej.


Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców. Styczniowy zryw był najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny – dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.


Ubiegłoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbywały się w warszawskiej Cytadeli. W uroczystościach wziął udział Prezydent Litwy Gitanas Nausėda z Małżonką.


źródło: prezydent.pl


Comments


bottom of page