top of page
  • mm

Oficjalne otwarcie wystawy w Pawilonie Polskim w Wenecji

Otwarto oficjalnie wystawę „Repeat After Me II” kolektywu Open Group na najważniejszej imprezie artystycznej w Europie – Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale di Venezia.

W ceremonii otwarcia wzięli udział twórcy: Yuriy Biley, Anton Varga i Pavlo Kovach, który przyjechał do Wenecji prosto z frontu w Ukrainie, oraz kuratorka wystawy - Marta Czyż. Opiekunem Pawilonu Polskiego jest Narodowa Galeria sztuki - Zachęta.


Tematem tegorocznego La Biennale di Venezia jest „Foreigners Everywhere” („Obcokrajowcy są wszędzie”) i odnosi się do masowych migracji, przekraczania i redefiniowania granic, wspólnot narodowych i kultur.


Odpowiedzią na to hasło jest wystawa „Powtarzajcie za mną II” - zbiorowy portret świadków wojny trwającej w Ukrainie prezentowany w formie instalacji przypominającej bar karaoke. Jednak w tym wypadku akompaniamentem nie są znane przeboje, lecz wystrzały, kanonady, wycie i wybuchy, a tekstem — opisy śmiercionośnej broni.


Artyści Open Group pokazują wojnę jako doświadczenie zbiorowe, niezależne od wieku, pochodzenia, statusu zawodowego i społecznego, oddając głos jej świadkom i skupiając uwagę na indywidualnym przeżywaniu katastrofy.


Instrukcje o tym, jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia, dystrybuowane przez ukraiński rząd różnią się w zależności od tego, czy przeprowadzony atak jest ostrzałem z karabinów szturmowych, ostrzałem artyleryjskim, ostrzałem z wielu wyrzutni rakiet czy bombardowaniem z powietrza. Umiejętność ich rozpoznania po dźwiękach pomaga ratować życie, o czym przekonują nas relacje świadków.


Międzynarodowa Wystawa Sztuki - La Biennale di Venezia - organizowana jest co dwa lata, począwszy od 1895 roku. Polska uczestniczy w niej od roku 1932. Budowa Pawilonu została sfinansowana przez rząd polski i do dziś jest on jego własnością. W czasie trwającej sześć miesięcy wystawy w pawilonach narodowych na terenie ekspozycyjnym biennale (Giardini i Arsenale) oraz w różnych miejscach w Wenecji prezentowane są projekty ponad 300 artystów z całego świata.


Wystawę można oglądać w Pawilonie Polskim w Wenecji do 24 listopada 2024 r.


Członkami kolektywu Open Group  są Yuriy Biley, Pavlo Kovach i Anton Varga. Zapraszają oni inne osoby, które dołączają do Open Group na czas realizacji projektów z ich udziałem. Praca kolektywu opiera się na badaniach interakcji i komunikacji pomiędzy artystami i artystkami, odbiorcami, sytuacją i przestrzenią. W swojej praktyce badają również koncepcję kolektywnej współpracy.


Marta Czyż to historyczka sztuki, niezależna kuratorka, krytyczka. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest kuratorką Polskiego Pawilonu na 60. Biennale w Wenecji w 2024 roku (z wystawą ukraińskiego kolektywu Open Group).


źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Comments


bottom of page