top of page
AkiSel

Oryginał rękopisu „Pana Tadeusza” do zobaczenia w Ossolineum

W Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu będzie można oglądać oryginał rękopisu najbardziej znanego poematu Adama Mickiewicza. Ze względów konserwatorskich rękopis "Pana Tadeusza" może być prezentowany jedynie przez 120 godzin w roku.
Rękopis „Pana Tadeusza”
Rękopis „Pana Tadeusza”, fot: YT

Rękopis epopei narodowej znajduje się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, którego oddziałem, mającym siedzibę w kamienicy we wrocławskim rynku, jest Muzeum Pan Tadeusza.


Od piątku do poniedziałku włącznie zwiedzający mogą zobaczyć tam oryginał rękopisu Mickiewiczowskiego poematu. Za oszkloną gablotą prezentowany jest fragment Księgi V „Kłótnia”.


Dyrektor Ossolineum dr Łukasz Kamiński podkreślił, że oryginał rękopisu pokazywany jest po raz pierwszy od wielu lat. Ostatni raz sześć lat temu, a we Wrocławiu do tej pory jedynie dwa razy.


"To skarb polskiej kultury i dlatego jesteśmy zobowiązani chronić go w wyjątkowym sposób. Tego typu rękopisy są bardzo wrażliwe na działanie światła i dlatego nie mogą być one prezentowane na co dzień" – mówił Kamiński.


Dyrektor poinformował, że od tej pory oryginał rękopisu będzie pokazywany w każde wielkie święto narodowe. „Na każde z tych świąt będziemy pokazywać kolejne strony rękopisu, zaczynamy dziś od Księgi V” – powiedział Kamiński.


Wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Muzeum Pana Tadeusza Magdalena Musiał podkreśliła, że rękopis Mickiewiczowskiego poematu może być maksymalnie pokazywany przez 120 godzin w roku. „Przez najbliższe dni można poczuć magię obcowania z oryginałem” – podkreśliła dyrektor.


Prezentacja rękopisu „Pana Tadeusza” to jedno z wydarzeń Weekendu Niepodległości w Ossolineum. Oprócz tego w gmachu głównym Zakładu Narodowego im. Ossolińskich można obejrzeć trzy wystawy, w tym prezentację rękopisu „Chłopów” Władysława Reymonta. Pozostałe ekspozycje to „80. Rocznica Powstania Warszawskiego w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich” oraz „małe formaty Wielkiej Wojny” – wystawa przygotowana z okazji 110. rocznicy wybuchu I wojny światowej.

Źródło - PAP/pdo/ dki/ know/

 

Comments


bottom of page