top of page
  • Zdjęcie autoramak

Oświadczenie Szefa ABW w sprawie zarzutów wobec funkcjonariuszy

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się liczne publikacje oraz wypowiedzi osób publicznych, w tym polityków, zarzucające funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) stosowanie tortur wobec zatrzymanego księdza Michała O. Zarzuty te obejmowały odmówienie mu dostępu do jedzenia i picia, możliwości skorzystania z toalety oraz poniżające traktowanie poprzez wystawienie na widok publiczny. W odpowiedzi na te oskarżenia, Szef ABW płk Rafał Syrysko wydał oświadczenie.

W opublikowanym komunikacie szef ABW stanowczo zaprzecza wszelkim zarzutom i broni dobrego imienia funkcjonariuszy, przekonując, że działania wobec księdza Michała O. były realizowane "zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, z poszanowaniem godności zatrzymanego oraz praw człowieka."


Cytujemy oświadczenie szefa ABW w całości:

W związku z licznymi publikacjami prasowymi i wypowiedziami osób publicznych, w tym polityków, zarzucającymi funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego stosowanie wobec zatrzymanego księdza Michała O. tortur poprzez odmówienie dostępu do jedzenia i picia, możliwości skorzystania z toalety, a także wystawienie na widok publiczny w celu poniżenia oświadczam, iż są one nieprawdziwe i narażają dobre imię funkcjonariuszy realizujących czynności zatrzymania.
Dotychczasowe ustalenia ukierunkowane na weryfikację możliwości wystąpienia nieprawidłowości w zakresie niewłaściwego traktowania księdza Michała O. w trakcie wskazanych powyżej czynności, w których udział brali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wskazują, że czynności te były realizowane w oparciu o obowiązujące przepisy, z poszanowaniem godności zatrzymanego oraz praw człowieka.

1. W dniu 26.03.2024 r. czynności dot. księdza Michała O. z udziałem funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego realizowane były w godzinach 6:05 – 21:00.
1) W miejscu zatrzymania poinformowano wymienionego o przyczynach zatrzymania, pouczono o przysługujących mu prawach osoby zatrzymanej, a także rozpytano w zakresie woli skorzystania z tych praw.
2) Podejrzany realizując swoje prawa zażądał poinformowania o fakcie zatrzymania pełnomocnika, co zostało zrealizowane. Pełnomocnik zastał poinformowany o fakcie zatrzymania, sygnaturze postępowania oraz planowanych dalszych czynnościach z udziałem podejrzanego. Próba kontaktu ze wskazanym przez księdza Michała O. członkiem rodziny okazała się bezskuteczna, niemniej w godzinach późniejszych także on został poinformowany o zatrzymaniu brata. Ksiądz Michał O. w chwili zatrzymania odmówił natomiast nawiązania kontaktu z przełożonym Zakonu Sercanów.
3) Zatrzymany nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń, co do sposobu i formy przeprowadzenia czynności, co zostało odnotowane w protokołach
z czynności. Zapoznał się z protokołami, ale odmówił ich podpisania z uwagi na brak na miejscu pełnomocnika procesowego, co także zostało odnotowane w dokumentacji.
4) Po dokonaniu czynności przeszukania, na czas konwojowania z miejsca zatrzymania do siedziby Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
w Warszawie, wobec księdza Michała O. zastosowano środki przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek. Innych środków przymusu bezpośredniego nie stosowano.
5) Księdzu Michałowi O. zostały przygotowane, a następnie zapakowane przez osobę przebywającą wraz z nim w miejscu zatrzymania ubrania oraz produkty żywnościowe, m.in. butelka z wodą mineralną, suszone banany oraz kanapki, które częściowo spożył w trakcie konwoju. Ponadto, w miejscu przeszukania na terenie Warszawy zatrzymany pił kawę oraz spożywał przekąski.
6) Na czas konwojowania, na prośbę zatrzymanego, umożliwiono mu założenie czapki z daszkiem i komina zasłaniającego dolną część twarzy, celem uniknięcia rozpoznania.
7) Zatrzymany ksiądz Michał O. przez cały okres realizacji czynności przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego miał możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych (zgodnie z jego prośbą i za zgodą dowódcy zespołu realizacyjnego).
8) Zatrzymanie się konwoju na stacji paliw ORLEN wynikało z konieczności zatankowania samochodu służbowego. W trakcie tankowania ksiądz Michał O. korzystał z toalety. Odbyło się to z użyciem zastosowanych uprzednio kajdanek, pod nadzorem konwojenta – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie. Celem uniknięcia stygmatyzacji zatrzymanego oraz ograniczenia zainteresowania osób postronnych, przed wejściem do budynku stacji paliw kajdanki zostały zasłonięte bluzą. Ksiądz Michał O. korzystał także z możliwości zakrycia twarzy chustą/kominiarką celem uniknięcia rozpoznania w miejscu publicznym.
9) Po przybyciu do Warszawy około godz. 13:00 ksiądz Michał O. brał udział w czynnościach przeszukania, około godz. 17.00 został przebadany przez lekarza, i wobec braku przeciwwskazań lekarskich wziął udział w dalszych czynnościach przeszukania adresów powiązanych z nim oraz z Fundacją PROFETO.
10) Po zakończeniu czynności, około godziny 21:00 ksiądz Michał O. został osadzony w policyjnej izbie zatrzymań w Warszawie, gdzie nadzór nad nim realizowali funkcjonariusze Policji.
2. W dniu 27.03.2024 r. czynności prowadzone przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z udziałem zatrzymanego księdza Michała O. realizowane były w godzinach 14:20-16.15 i polegały wyłącznie na konwojowaniu go z policyjnej Izby zatrzymań do siedziby Prokuratury Krajowej w Warszawie. Po dokonaniu czynności ksiądz Michał O. został ponownie osadzony w policyjnej izbie zatrzymań w Warszawie, gdzie nadzór nad nim realizowali funkcjonariusze Policji.
3. W dniu 28.03.2024 r. zaplanowano posiedzenie w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w związku z zastosowaniem wobec księdza Michała O. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Czynności prowadzone przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z udziałem zatrzymanego miały miejsce w godzinach 8:10-16:40. Po ich zakończeniu nastąpiło przekazanie księdza Michała O. pod nadzór Służby Więziennej.
Biorąc pod uwagę opisany wyżej przebieg czynności realizowanych wobec księdza Michała O., wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej nieprawdziwych informacji, sugerujących niezgodne z prawem działania funkcjonariuszy w trakcie realizacji czynności procesowych, mogących narazić Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego na utratę zaufania społecznego niezbędnego dla realizacji ustawowych zadań, rozważam podjęcie stosownych kroków prawnych wobec osób je rozpowszechniających.

- Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, płk Rafał Syrysko

Comments


bottom of page