top of page
  • Zdjęcie autoramak

Pakt migracyjny. Bruksela naciska na Polskę

Politycy unijni nie odpuszczają Polsce w kwestii przyjęcia paktu migracyjnego. Parlament Europejski w środowym głosowaniu zatwierdził to porozumienie. 15 października 2023 roku 10 878 863 wyborców zagłosowało przeciwko przyjęciu paktu.


Premier Donald Tusk oficjalnie zapowiada brak poparcia dla paktu migracyjnego, jednak w przeszłości - również jako szef Rady Europejskiej - wyrażał poparcie dla przymusowej relokacji uchodźców w państwach UE.

- Zobaczymy, jaka będzie ostateczna wersja paktu migracyjnego, ale z całą pewnością mechanizm relokacji albo płacenia nie będą dotyczyły Polski

- oświadczył


Premier Donald Tusk zwołał w tej sprawie pilne spotkanie. Szef rządu spotkał się z przywódcami Hiszpanii, Grecji, Finlandii, Estonii, Irlandii, Luksemburga i szefem Rady Europejskiej, Charles Michelem.


W grudniu ubiegłego roku Parlament Europejski i Rada Europejska uzgodniły ostateczny kształt pięciu odrębnych rozporządzeń UE ustalających, w jaki sposób dzielić miedzy państwa członkowskie "zadania" dotyczące polityki migracyjnej i azylowej. W Polsce największe obawy budzi kwestia przymusowej relokacji, ale co ciekawe pakt migracyjny zawiera także punkty, które nie podobają się organizacjom lewicowym. Chodzi m.in. o zaostrzenie przepisów dotyczących wydalania tzw. uchodźców z Unii Europejskiej.


Donald Tusk zmienia wersje w kwestii polityki migracyjnej UE


Comments


bottom of page