top of page
  • AkiSel

Pałac Rzeczypospolitej do zwiedzania dla wszystkich


Od dzisiaj (21 maja) Pałac Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej będzie dostępny dla wszystkich zwiedzających. Będą mogli zobaczyć ukryty wielki polski, warszawski skarb - powiedział w poniedziałek dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski podczas konferencji prasowej.

Fasada Biblioteki Narodowej z rzeźbami na dziedzińcu
Pałąc Rzeczypospolitej - Biblioteka Narodowa, fot: https://www.youtube.com/watch?v=mzXCEyJeq8I

"Po raz pierwszy w historii od 21 maja Pałac Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej będzie dostępny dla wszystkich zwiedzających przez sześć dni w tygodniu w godzinach od 11 do 19, z wyjątkiem wtorków. Wszyscy będą mogli zobaczyć ukryty wielki polski, warszawski skarb. Będzie tu można przyjść, pospacerować, spotkać się ze znajomymi" - powiedział w poniedziałek dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski podczas konferencji prasowej przed otwarciem odrestaurowanego obiektu.


"Odzyskujemy tę część stolicy przy placu Krasińskich. Dla nas najważniejsze jest pokazanie największych skarbów polskiej i światowej literatury, muzyki i kultury. Chcemy, żeby najcenniejsza biblioteka w Polsce była dostępna dla wszystkich. Stąd pomysł na remont obiektu - według niektórych historyków sztuki - jednego z najpiękniejszych pałaców na północ od Alp" - wskazał. "To jest naprawdę miejsce niezwykłe" - dodał.

 

Film - Biblioteka Narodowa


Na wystawie stałej w pałacowych wnętrzach będzie można zobaczyć najcenniejsze zabytki polskiego piśmiennictwa m.in. najstarszy zapis prozy polskiej w "Kazaniach świętokrzyskich", rękopisy Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwida, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta, największy na świecie zbiór rękopisów muzycznych Fryderyka Chopina i Henryka Mikołaja Góreckiego, a także oryginały utworów muzycznych drugiej połowy XX w., jak "Małgośka" Agnieszki Osieckiej czy "Mury" Jacka Kaczmarskiego."Romantyzm zaczyna w Polsce się od tej niepozornej książki - to wydane przed dwustu laty Ballady i romanse Mickiewicza. Obok widzimy Balladynę Juliusza Słowackiego. Możemy zauważyć, że miał piękne i wyraźne pismo. Jest tu niemal cała kolekcja dzieł Cypriana Kamila Norwida wraz z jego autorskimi ilustracjami. Tu widać jak świetnym był rysownikiem i wybitnym malarzem. Jest także coś, o czym niektórzy niechętnie wspominają, ale wcześniej się tym zaczytywano - to Stara Baśń Kraszewskiego" - wyjaśnił dyrektor BN podczas oprowadzania po salach ekspozycyjnych. "Mojej ukochanej Basieńce w dniu naszego ślubu - tak napisał Krzysztof Kamil Baczyński, który sam spisał swoje wiersze, sam je ozdobił i oprawił.


W Pałacu Rzeczypospolitej zostaną zaprezentowane także obiekty ważne dla światowej kultury, jak wpisany na Listę Pamięci Świata UNESCO Kodeks Supraski z X wieku - jeden z najstarszych zapisów języka staro-cerkiewno-słowiańskiego i pisma cyrylickiego, Sforziada z XV wieku - jedno z arcydzieł literatury renesansu włoskiego, mapy z atlasu Ptolemeusza z XV wieku czy rękopisy tureckie i perskie. Od 21 maja zwiedzający będą mogli obejrzeć ok. 200 najcenniejszych obiektów od VIII do XXI w. Wśród nich są m.in. jedyny zachowany rękopis Jana Kochanowskiego, rękopisy Zbigniewa Herberta, rękopisy koncertu F-moll i innych utworów Fryderyka Chopina, III Symfonii Góreckiego, oryginalny zapis "Kołysanki" Krzysztofa Komedy Trzcińskiego z horroru Romana Polańskiego "Rosemary's Baby" (1967, premiera 1968). Osobną przestrzeń pałacu zajmą wystawy czasowe.

Źródło: TVP3 Warszawa, PAP

 

 

Komentáře


bottom of page