top of page
  • mm

Performance „Rzeźbiary” na Aerowaves Spring Forward Festival

„Rzeźbiary”, praca Weroniki Pelczyńskiej i Magdy Fejdasz, to awangardowe połączenie choreografii ze sztukami wizualnymi, a szczególnie rzeźbą. Performance będzie można zobaczyć 23 marca podczas festiwalu Spring Forward organizowanego przez europejską sieć choreograficzno-taneczną Aerowaves. Praca choreograficzna powstała jako dialog z wystawą Muzeum Narodowego w Warszawie – „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku”. 

Dwie choreografki, Weronika Pelczyńska i Magda Fejdasz, stworzyły performatywne studium kobiecej więzi i podmiotowości. Podążając śladami pionierek XIX-wiecznej rzeźby i łączącego je siostrzeństwa, wykorzystują własne ciała jako przedmiot wzajemnej kreacji. Przywołują publicznie i somatycznie twórczość polskich i francuskich mniej rozpoznawalnych w kanonie sztuki artystek m.in.: Toli Certowicz, Hélène Bertaux, Antoniny Rożniatowskiej, Marii Gerson-Dąbrowskiej, Jadwigi Łubieńskiej oraz Camille Claudel, które swoją pracą utorowały drogę kolejnym pokoleniom kobiet w sztuce. „Rzeźbiary” to zaproszenie publiczności do uczestniczenia w działaniu i doświadczania rzeźby przez pryzmat choreografii.


Tak o projekcie mówi Weronika Pelczyńska w wywiadzie dla Culture.pl:

„Chciałabym, aby «Rzeźbiary» stały się rodzajem chwilowej, cielesnej wystawy. W ten sposób myślimy o choreografii – jako społeczno-kulturowym archiwum, które może przywracać publicznie pamięć, w tym przypadku pamięć o sztuce rzeźby kobiecej. «Rzeźbiary» na poziomie formy przywołują twórczość polskich rzeźbiarek. Znajomi widzowie i widzki mówili, że dzięki temu działaniu na poziomie somatycznym zapamiętali niektóre prace lub że dzięki rytmowi «ha ha ha» (te sylaby śpiewamy w ramach choreografii) zapamiętali niektóre nazwiska czy tytuły prac. Takie efemeryczne wystawy mogłyby być czymś cennym nie tylko dla artystek i artystów choreografii, ale i dla samych instytucji kultury jako nowa forma działań edukacyjnych, integrujących pamięć na poziomie ciała. Praca bowiem zaprasza do tworzenia i uczestnictwa w sztuce”. 


Performance został wybrany do grona 20 najlepszych prac choreograficznych w Europie, które zostaną zaprezentowane podczas festiwalu Aerowaves Spring Forward Festival 2024. Tę odsłonę „Rzeźbiar” w niemieckim Mainz przedstawią Weronika Pelczyńska i Monika Szpunar, należące do inicjatywy choreograficznej Praktyki Siostrzeństwa, która powstała w 2019 roku jako efekt współpracy twórczyń z dziedzin choreografii, teatru i nauki. 


Aerowaves to centrum odkrywania tańca w Europie. Zajmuje się poszukiwaniem i wspieraniem młodych artystów tańca oraz promowaniem ich twórczości międzynarodowo. Aerowaves posiada sieć partnerów w 34 krajach, która umożliwia młodszym choreografom zaprezentowanie swoich nowatorskich prac zupełnie nowej publiczności.


Prezentacja performance’u podczas Spring Forward Festival organizowanego przez sieć Aerowaves odbywa się dzięki wsparciu Instytut Adama Mickiewicza


źródło: Instytut Adama Mickiewicza

Comments


bottom of page