top of page
  • Zdjęcie autoramak

PKW podała pierwsze dane o frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza podała pierwsze dane dotyczące frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do godziny 12 zagłosowało 11,66 proc. uprawnionych wyborców.

Najwyższa frekwencja w Warszawie i części Mazowsza

Największą frekwencję odnotowano w okręgu nr 4, obejmującym Warszawę i część Mazowsza, gdzie do godziny 12 głos oddało 13,92 proc. wyborców. Kolejne miejsca zajmują okręg nr 6 (województwo łódzkie) z frekwencją na poziomie 12,39 proc. oraz okręg nr 10 (Małopolska i województwo świętokrzyskie) z frekwencją wynoszącą 12,13 proc.


Porównanie z wyborami z 2019 roku

Dla porównania, w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku, frekwencja do godziny 12 wynosiła 14,39 proc. w skali kraju, co oznacza, że tegoroczna frekwencja jest nieco niższa.


Wybory do Parlamentu Europejskiego

W Polsce wybieramy 53 europosłów na 5-letnią kadencję. Aby oddać ważny głos, wyborcy muszą wziąć ze sobą dokument tożsamości i wpisać znak X w kratkę po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Głos jest nieważny, jeśli znak X nie zostanie postawiony w żadnej kratce lub zostanie postawiony przy więcej niż jednym nazwisku.


Cisza wyborcza

Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 7 i zakończy się o godzinie 21. Do tego czasu obowiązuje cisza wyborcza, która kończy się dopiero po zamknięciu lokali wyborczych.


Źródło: PKW

Comments


bottom of page