top of page
mm

„Pod Wulkanem” Damiana Kocura premierowo na Toronto International Film Festival

„Pod Wulkanem” Damiana Kocura będzie miało światową premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W programie znalazła się także „Dziewczyna z Igłą” Magnusa von Horna. Obie produkcje dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej będą pokazywane podczas kanadyjskiego święta kina, które odbędzie się w dniach 5-15 września.

Światowa premiera najnowszego filmu Damiana Kocura „Under the Volcano” odbędzie się we wrześniu w Toronto. Film opowiada o chwili, w której grupa turystów z Ukrainy, która spędza wakacje na Teneryfie, nagle dowiaduje się o ataku zbrojnym Rosji na ich kraj. Jest 24 lutego 2022, a bohaterowie „nagle z turystów stają się uchodźcami” – mówił podczas sesji Work in Progress w ramach Polish Days, reżyser Damian Kocur.


Film przygląda się momentowi zwrotnemu w życiu bohaterów, gdy z błogiej i spokojnej wakacyjnej rzeczywistości, zostają wrzuceni w sytuację chaosu i zagubienia, spowodowanego konfliktem zbrojnym. Film przygląda się dramatycznym wydarzeniom z nietypowej perspektywy, pozwalając widzowi odczuwać bolączki bohaterów, którzy na odległość przeżywają horrory wojny.


Filmowe wydarzenia oglądamy z perspektywy młodej dziewczyny. Sofia ma 16 lat i niewiele zmartwień. Sytuacja, która ma miejsce, zmienia jej obecne postrzeganie rzeczywistości i znacząco wpływa na dynamikę relacji z innymi. Nierozwiązane konflikty zaczną wychodzić na wierzch, a strach odczuwany przez członków familii mieszać z poczuciem winy. Na Teneryfie nie słychać strzałów ani odgłosu bomb, ale z każdej strony czuć narastający konflikt.


Autorami scenariusza „Pod Wulkanem” są Damian Kocur i Marta Konarzewska. Za zdjęcia odpowiada Nikita Kuzmenko, a montażem zajął się Alan Zejer. W filmie wystąpili: Roman Lutskyi, Sofia Berezovska, Anastasiya Karpenko i Fedir Pugachov. Film wyprodukowała firma Lizart Film, a producentami są: Mikołaj Lizut i Agnieszka Jastrzębska.


„Nikt nie wiem jak skończy się konflikt w Ukrainie. Stan niepewności i bezradności to stan, z którym jesteśmy aż nadmiernie zaznajomieni. Jako Polak dostrzegam tę sytuację ze specyficznej perspektywy – front wojenny jest dosłownie za naszą wschodnią granicą. Równocześnie trzymamy się zwodniczej wizji bezpieczeństwa, zapewnianej przez Zachód. (…) Czy jednak naprawdę jesteśmy bezpieczni? Czy może świat staje się niebezpiecznym miejscem dla każdego z nas?” – czytamy w oświadczeniu reżysera i współscenarzysty Damiana Kocura w katalogu Polish Days 2024.


„Ten film dotyka moich najbardziej skrywanych lęków odnośnie współczesnego świata. On się chwieje i pęka, choć wszyscy staramy się żyć jakby nic się nie działo, jakbyśmy byli na wakacjach. Jestem dumny, że razem z Agnieszką Jastrzębską mogliśmy wyprodukować tę ważną i piękną filmową wypowiedź Damiana Kocura. Wspaniałe było pracować z wybitnymi artystami z Ukrainy, Polski i Hiszpanii” – wtóruje mu producent Mikołaj Lizut. 


Podczas tegorocznej edycji festiwalu w ramach sekcji Special Presenations odbędą się także pierwsze północnoamerykańskie pokazy filmu „Dziewczyna z Igłą” Magnusa von Horna. Film, którego światowa premiera miała miejsce podczas tegorocznego festiwalu w Cannes, zaskarbił sobie przychylność widzów i krytyków, którzy chwalili obraz za wyjątkową wizję artystyczną i przejmującą historię.


„Chcieliśmy stworzyć film, który będzie nazywany baśnią, może nawet tą ze świata braci Grimm. Bawimy się koncepcją królewny, która czeka na jeźdźca na białym koniu, (…) jednocześnie odzierając ją ze złudzeń i marzeń” ­– mówił o filmie producent Mariusz Włodarski podczas rozmowy w siedzibie Polskiego Instytutu Sztuki FIlmowej.


źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Comments


bottom of page