Górny Śląsk to rozbudowane aglomeracje z ośrodkami kultury i rozrywki, atrakcje industrialne ze Szlakiem Zabytków Techniki na czele, obejmującym swym zasięgiem prawie cały region, i Kopalnią ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach, wpisaną na listę UNESCO. Do tego smaczna kuchnia i wiele terenów zielonych...
Górny Śląsk to region o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia w Polsce. Miasta Metropolii otwierają swoje podwoje dla lubiących tętniące życiem miejsca. W nich właśnie architektura łączy historię z nowoczesnością. Liczne wydarzenia kulturalne kuszą miłośników spektakli, wystaw, festiwali i koncertów. W swoistą podróż w czasie zabiera Szlak Zabytków Techniki – najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w Polsce. Pozwala z bliska przyjrzeć się pracy górnika, skosztować świeżo warzonego piwa oraz przepłynąć łodzią labirynt podziemnych korytarzy sztolni górniczej. W trakcie odkrywania śląskiego, przez żołądek do serca, poprowadzą turystów specjały jednej z najbardziej rozpoznawalnych kuchni regionalnych w Polsce. Wystarczy tylko wejść na Szlak Kulinarny Śląskie Smaki. Palce lizać!
Szlak Zabytków Techniki
To najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w Polsce, tematyczny szlak turystyczno-kulturowy, łączący najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów turystycznych, historycznych i architektonicznych obiekty związane z dziedzictwem przemysłowym. W jego skład wchodzą 43 obiekty związane z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Można się w nich dowiedzieć, jak wyglądała kiedyś praca górnika, poznać tajniki wytwarzania czystej wody i piwa, ale też zobaczyć przemysłową architekturę. Na szlaku znajduje się m.in. Kopalnia ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co roku w czerwcu organizowane jest święto Szlaku Zabytków Techniki – Industriada – jednodniowy festiwal odbywający się w kilkudziesięciu śląskich miastach i obiektach na szlaku.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Stanowi jeden z najważniejszych wielkomiejskich ośrodków w kraju. Tworzy ją 41 gmin Śląska i Zagłębia, w których na 1200 km2 mieszkają dwa miliony ludzi. Oprócz najlepszych w kraju terenów inwestycyjnych i chłonnego rynku pracy, Metropolia charakteryzuje się bogatą ofertą kulturalną i unikalnymi atrakcjami turystycznymi. Na pierwszym miejscu sytuuje się stolica śląskiego Katowice, zwana polskim Chicago z symbolem miasta, czyli Halą Widowiskowo-Sportową „Spodek”, Strefą Kultury, osiedlami Nikiszowiec i Giszowiec. Katowice szczycą się tytułem Miasta Kreatywnego UNESCO jako Miasta Muzyki. Inne atrakcje Metropolii to m.in.: Planetarium Śląskie i Obserwatorium Astronomiczne w Chorzowie, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich czy Radiostacja w Gliwicach – zorganizowana w niej niemiecka prowokacja była pretekstem do agresji na Polskę w 1939 r.
Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki”
Wpływy czeskie, austriackie, niemieckie, w końcu żydowskie – wszystko to zostawiło swój ślad i sprawiło, że Śląskie to jeden z najciekawszych kulinarnie regionów Polski. Restauracje szlaku z typowej kuchni śląskiej lokale proponują: roladę z kluskami i modrą kapustą, wodzionkę albo hekele (sałatkę śledziową). Co roku w czerwcu odbywa się największa impreza kulinarna regionu – Festiwal Śląskie Smaki. Jest to konkurs kulinarny profesjonalistów, kucharzy amatorów oraz uczniów szkół gastronomicznych, któremu towarzyszą pokazy kulinarne i liczne degustacje.
źródło: polska.travel
Commentaires