top of page
  • mm

Pojedź w... Beskidy!

Pasjonaci kultury odkryją w Beskidach skarby wielowiekowej historii i tradycji. Na aktywnych turystów czekają w górach szlaki piesze i rowerowe, zimą dobrze przygotowane trasy narciarskie, zaś przez cały rok zapierające dech w piersiach widoki.

Położone w południowej części województwa śląskiego, obejmują trzy grupy górskie: Beskid Śląski, Beskid Żywiecki i zachodnią część Beskidu Małego. Ich wysokość kształtuje się od 933 m n.p.m. (Czupel w Beskidzie Małym) do 1542 m n.p.m. (Góra Pięciu Kopców w masywie Pilska, w Beskidzie Żywieckim). Beskidy są dobrze zagospodarowane zarówno pod względem bazy noclegowej i gastronomicznej, tras turystycznych oraz infrastruktury narciarskiej, jak i atrakcji turystycznych.

„Perłą Beskidów” nazywana jest miejscowość Wisła, położona u źródeł królowej polskich rzek. Latem oferuje 19 górskich szlaków turystycznych o łącznej długości ponad 150 kilometrów. Oprócz tego stworzono specjalne trasy spacerowe i szlaki tematyczne np. Szlak Habsburgów, trasy rowerowe, MTB i downhillowe w Park Bike Stożek. Zimą Wisła staje się rajem dla narciarzy z 18 wyciągami narciarskimi i trasami biegowymi na Kubalonce. Symbolem miasta jest skocznia narciarska im. Adama Małysza.


Zimową stolicą województwa śląskiego jest Szczyrk. Na narciarzy czekają: ośrodek narciarski Szczyrk Mountain Resort z ponad 20 trasami zjazdowymi, o łącznej długości prawie 40 km (od 670 m do 2810 m) oraz Centralny Ośrodek Sportu i Beskid Sport Arena połączone jednym skipassem.


Atutem Beskidów jest szeroka oferta lecznicza i uzdrowiskowa Ustronia oraz Jaworza. Wśród sztucznych zbiorników wodnych wyróżniają się Jezioro Żywieckie i Jezioro Międzybrodzkie, idealne do rekreacji wodnej.


Na uwagę zasługuje też Trójwieś Beskidzka, którą tworzą trzy urokliwe, górskie miejscowości: Koniakowa, Jaworzynki i Istebnej. Pierwsza z nich słynie z wyrobu koronek, Istebna szczyci się najpiękniejszymi na świecie świerkami, co potwierdziły badania szwedzkich naukowców, a Jaworzynka leży na tzw. Trójstyku – czyli przecięciu trzech granic: Polski, Czech i Słowacji. Możliwość aktywnego wypoczynku znajdą tu rowerzyści, rowerowi crossowy, amatorzy jazdy konnej i narciarze.


źródło: polska.travel

Commentaires


bottom of page