top of page
  • mm

Pojedź w... Bieszczady!

Na przedpolu łuku Karpat, dzięki Bieszczadom, leży jeden z najbardziej malowniczych regionów w Polsce.

Jeden z najbardziej zielonych i dziewiczych obszarów Polski zaprasza na astropokazy, przejażdżki drezynami rowerowymi i na grzbiecie hucuła, a przede wszystkim do odkrycia bogactwa wielokulturowości tej ziemi.

Nie trzeba jechać za wielką wodę, aby poczuć się kowbojem. I to na grzbiecie silnego, nie lękającego się stromizn czy przepaści konia górskiego, hucuła. To właśnie w Bieszczadach narodziła się legenda polskiego Dzikiego Zachodu na wschodzie. Kilkaset kilometrów wyznaczonych szlaków konnych, ale i pieszych przebiega pośród połonin, przez „zarośnięte olchą pola dawnej wsi” – jak śpiewał punkrockowy zespół KSU. Tylko tu, w Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” od maja do października oferowane są Pokazy Drogi Mlecznej z bonusem w postaci zdjęcia z gwiazdami i planetami w tle. Bieszczady można też poznać na trasach mknących po torach drezyn rowerowych, napędzanych siłą mięśni pasażerów.


„Bramą w Bieszczady” jest Sanok ze starówką zawieszoną nad stromą skarpą nad Sanem. Na Zamku Królewskim zebrano jedną z najpiękniejszych w Polsce kolekcji sztuki cerkiewnej z ponad 1200 eksponatami, w tym ikonami oraz blisko 600 prac w Galerii Zdzisława Beksińskiego. Sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego, pierwszy założony w Polsce, Park Etnograficzny o powierzchni 38 ha gromadzi obiekty reprezentujące przedwojenne grupy etniczne na tym terenie: Bojków, Łemków, Dolinian, Pogórzan Wschodnich i Zachodnich w osobnych sektorach. To ogromny skansen pod gołym niebem z obiektami świeckimi i sakralnymi, Rynkiem Galicyjskim i Dworem ze Święcan.


W Bieszczady można też jechać przez Krosno. Oprócz zabytkowych pałaców i kamienic, miasto szczyci się 500-letnią tradycją wyrobu szkła, o czym opowiada Centrum Dziedzictwa Szkła i przypomina czerwcowy Szklany Festiwal – Glass Festiwal.W pobliskiej Bóbrce za sprawą Ignacego Łukaszewicza uruchomiono pierwszą na świecie kopalnię ropy – dziś Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa imienia tego światowego pioniera wykorzystania ropy naftowej w celach przemysłowych i wynalazcy lampy naftowej. Warto podkreślić, że w kopalni wciąż wydobywa się ropę naftową.


źródło: polska.travel

Comments


bottom of page