top of page
  • Zdjęcie autoramak

Polacy triumfują na mistrzostwach świata w kajakarstwie

25 sierpnia 2024 roku zapisał się jako wyjątkowy dzień dla polskiego kajakarstwa. Podczas mistrzostw świata w Samarkandzie w Uzbekistanie Polacy zdobyli dwa cenne medale w konkurencjach sprinterskich. Oleksii Koliadych, urodzony na Ukrainie, ale reprezentujący Polskę, zdobył złoty medal w kanadyjkach na 200 metrów, natomiast Jakub Stepun wywalczył srebrny krążek w kajakarskim wyścigu na tym samym dystansie.

Oleksii Koliadych, który dwa lata temu zdobył tytuł mistrza świata, w zeszłym roku musiał zadowolić się brązem. Jednak tegoroczne zawody przyniosły mu upragniony powrót na szczyt. W sprincie kanadyjek na 200 metrów Koliadych zaprezentował doskonałą formę i w końcowej fazie wyścigu zdecydowanie odskoczył rywalom. Ostatecznie Polak pokonał Hiszpana Pablo Granę o niemal pół sekundy, co potwierdziło jego dominację w tej konkurencji.

Srebrny Medal Jakuba Stepuna

Oprócz triumfu Koliadycha, Polscy kibice mogli cieszyć się również ze srebra Jakuba Stepuna. Ten 23-letni kajakarz zajął drugie miejsce w wyścigu na 200 metrów, ustępując jedynie Portugalczykowi Messiasowi Baptiście. Stepun, który wcześniej zdobył srebro na mistrzostwach Europy w Monachium w konkurencji dwójek, udowodnił, że indywidualnie także potrafi walczyć o najwyższe cele.

Polska na Kajakarskiej Mapie Świata

Tegoroczne mistrzostwa świata w Uzbekistanie odbywały się tylko w konkurencjach nieolimpijskich, co nie umniejsza jednak sukcesów Polaków. Zdobyte przez Koliadycha i Stepuna medale pokazują, że polskie kajakarstwo ma się dobrze, a nasi zawodnicy są w stanie rywalizować z najlepszymi na świecie.

Te sukcesy podkreślają znaczenie pracy, jaką polscy kajakarze wkładają w przygotowania, oraz dają nadzieję na dalsze triumfy w przyszłych zawodach, w tym także w igrzyskach olimpijskich.

Źródło: tvp sport