top of page
  • mm

Polska badaczka zbada rosyjskie społeczności migranckie

Dr Zuzanna Brunarska z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego pokieruje polską częścią międzynarodowego projektu, który przewiduje przeprowadzenie badań porównawczych rosyjskich społeczności migranckich po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Przedsięwzięcie zostało nagrodzone w konkursie Democracy, Governance and Trust. Badania będą prowadzone przez konsorcjum z UW, George Washington University i Carleton University.

Demokracja na uchodźstwie (DemEx): badanie porównawcze rosyjskich społeczności migranckich po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę to tytuł projektu nagrodzonego w międzynarodowym konkursie na projekty badawcze, organizowanym przez sieć Trans-Atlantic Platform (T-AP) for Social Sciences and Humanities.

 

Do konkursu zgłoszonych zostało 101 międzynarodowych wniosków, z których osiemnaście otrzymało finansowanie. Wśród nagrodzonych przedsięwzięć jest pięć projektów z udziałem zespołów z Polski, w tym ten współkierowany przez dr Zuzannę Brunarską z Ośrodka Badań nad Migracjami (OBM) UW. Przedsięwzięcia otrzymają finansowanie ze środków Narodowego Centrum Nauki.

 

– Od momentu rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę setki tysięcy Rosjan wyjechały za granicę, m.in. do Europy i Ameryki Północnej. Rodzi to różne pytania, m.in. dotyczące tego, co sprzyja obywatelskiemu samoorganizowaniu się emigrantów i w jaki sposób kraje przyjmujące mogą zachować równowagę pomiędzy bezpieczeństwem i ochroną demokracji a przestrzeganiem zasad tolerancji i równego traktowania – mówi dr Zuzanna Brunarska.

 

 – Zastosujemy różne metody, zarówno ilościowe, jak i jakościowe. Przeprowadzimy kolejną falę ogólnoświatowego sondażu internetowego wśród Rosjan, którzy wyjechali po 24 lutego 2022 roku, w tym wśród tych, którzy wrócili, a także częściowo ustrukturyzowane wywiady pogłębione z Rosjanami w ośmiu krajach różniących się stanem demokracji oraz w Rosji. Wykorzystamy również grupy fokusowe oraz automatyczną analizę tekstu z rosyjskich mediów – wyjaśnia dr Brunarska.

 

Badania zostaną przeprowadzone we współpracy z naukowcami z Carleton University (Kanada) i George Washington University (Stany Zjednoczone) oraz badaczami z Uniwersytetu Helsińskiego, Center for Independent Social Research i naukowcami zaangażowanymi w projekt OutRush, realizowany w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji.


źródło: Uniwersytet Warszawski

Comments


bottom of page