top of page
Zdjęcie autoramak

Polska prezydencja w Radzie UE: bezpieczeństwo i jedność w centrum uwagi

1 stycznia 2025 roku Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, a wydarzenie to uroczyście zainaugurowano w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Hasło polskiej prezydencji „Bezpieczeństwo, Europo!” symbolizuje priorytety, jakie Polska stawia sobie na nadchodzące pół roku.

Podczas ceremonii głos zabrali Premier Donald Tusk oraz Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa. Wydarzenie uświetnił koncert Orkiestry i Chóru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod batutą Radzimira Dębskiego.


Siedem filarów bezpieczeństwa

Premier Donald Tusk podkreślił, że Polska obejmuje prezydencję w trudnym czasie, gdy Europa zmaga się z licznymi wyzwaniami, takimi jak:

  • zapewnienie bezpieczeństwa w regionie,

  • ochrona granic i przeciwdziałanie dezinformacji,

  • transformacja energetyczna,

  • konkurencyjność rolnictwa i zdrowotne bezpieczeństwo obywateli.

Polska prezydencja koncentruje się na siedmiu filarach bezpieczeństwa, które mają pomóc w budowie silniejszej i bardziej odpornej Europy.


Symbol solidarności i jedności

Antonio Costa przypomniał, że Polska jest jednym z największych sukcesów w historii rozszerzenia Unii Europejskiej. Zauważył, że polska prezydencja to szansa na umocnienie wartości europejskich, takich jak wolność, demokracja i suwerenność.

Logo polskiej prezydencji, zaprojektowane przez Jerzego Janiszewskiego, odzwierciedla zaangażowanie Polski w sprawy europejskie, nawiązując do ducha Solidarności, jednego z fundamentów współczesnej Europy.


Rola Polski w trudnych czasach

Polska prezydencja to nie tylko koordynacja prac Rady UE, ale także symboliczne zobowiązanie do przewodzenia wspólnocie w działaniach na rzecz bezpieczeństwa i jedności. Premier Donald Tusk zaapelował do Europejczyków o wspólną pracę na rzecz odnowienia poczucia wspólnoty i siły Unii:

„Polska jest gotowa. Czy Europa jest gotowa?” – zapytał retorycznie.


Perspektywy na przyszłość

Polska prezydencja potrwa do 30 czerwca 2025 roku, stanowiąc kluczowy okres dla realizacji wspólnych celów Unii Europejskiej. Razem z Danią i Cyprem, jako część tria prezydencji, Polska będzie kształtować przyszłość wspólnoty, podkreślając znaczenie solidarności, wolności i jedności narodów Europy.


źródło: KPRM



Comments


bottom of page