top of page
  • mm

Polskie projekty nagrodzone podczas East Doc Platform

Cztery projekty, współprodukowane przez Polskę, otrzymały nagrody podczas oficjalnej uroczystości East Doc Platform, która odbyła się 27 marca w czeskiej Pradze. Dwa projekty, dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Ptaszek” Anety Ptak oraz „Under His Spell” Łukasza Konopy, a także “Keepers of the Ruins” Marii Schevchenko i “Letters” Andrei Kutsilli zostały nagrodzone podczas festiwalu East Doc Platform.


Wydarzenie branżowe dla twórców filmów dokumentalnych, East Doc Platform odbyło się w dniach 22-28 marca w stolicy Czech. Główną nagrodę otrzymał reżyser Łukasz Konopa oraz producentka Daria Maślona z firmy Silver Frame za projekt „Under His Spell”. Jury w składzie: Ania Trzebiatowska (Sundance Film Festival), Lucie Kon (BBC) oraz Diana Karklin (Rise and Shine World Sales) przekazały twórcom nagrodę w wysokości 7,500 Euro na dalszy rozwój filmu.


„Under His Spell” (pol. „Kaszpirowski”) to niezwykła, wręcz surrealistyczna opowieść o życiu i karierze słynnego doktora Anatolija Kaszpirowskiego. Człowieka, który pod koniec lat 80. stał się sławny, dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom, wśród których znajduje się uśpienie trzech kobiet siłą własnej woli, aby mogły poddać się operacji podczas transmisji na żywo. Film otrzymał dofinansowanie od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach priorytetu rozwój projektu filmu dokumentalnego.


Trzy nagrody trafiły do filmu „Ptaszek” w reżyserii Anety Ptak-Rufino. Wyprodukowany przez Małgorzatę Staroń i Annę Waradzyn ze Staroń Film obraz opowiada o życiu i twórczości słynnego, wielokrotnie nagradzanego polskiego operatora filmowego, Krzysztofa Ptaka. Historia opowiedziana jest słowami jego przyjaciół i rodziny, wśród których znajdują się reżyserzy filmowi, operatorzy, asystenci kamery czy mistrzowie oświetlenia. Wedle oficjalnego opisu „Ptaszek” to świadectwo wyjątkowej bliskości, którą Krzysztof Ptak wytwarzał ze współpracownikami na niejednym planie filmowym. Film otrzymał HBO Max Award, The Golden Funnel oraz wyróżnienie od Millenium Docs Against Gravity. Film otrzymał dofinansowanie od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


Podczas East Doc Platform nagrodzono także projekt filmu “Keepers of the Ruins” w reżyserii Marri Schevchenko i wyprodukowane przez Ellę Shtykę z New Kyiv. Obraz, opowiadający o losach mieszkańców ukraińskiego Charkowa, którzy pozostali w bombardowanym przez Rosjan mieście, próbując układać sobie życie w nowych, przerażających warunkach, otrzymał Fine Cut Award.


Wyróżnienie od DOK Leipzig DOK Co-Pro Market Award trafiło w ręce Andrei Kutsilii za projekt „Letters”, wyprodukowany przez  Sofiię Zadorozhną oraz Mirosława Dembińskiego z DocEdu Foundation. To historia białoruskich aktywistów, jak Vitold Ashurak, którzy za swoją działalność zostali wtrąceni do więzienia i mogli kontaktować się ze światem zewnętrznym jedynie za pomocą listów. Jak czytamy w oficjalnym opisie fabuły, obraz „Letters” bazuje na korespondencji więźniów politycznych oraz ich najbliższych i ukazuje ich świat, który staje się więzieniem. Nawet dla tych, którzy wciąż przebywają na wolności.


źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Comments


bottom of page