top of page
  • Zdjęcie autoraMAD

Poradnik przed wyborami samorządowymi

Kogo będziemy wybierać? Gdzie możemy głosować?



 

Wybory odbędą się 7 kwietnia. Został więc nieco ponad miesiąc. Będziemy wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz składy rad miejskich, rad gmin i sejmików wojewódzkich.  Lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21.


Jeżeli w I turze żaden z kandydatów na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miasta nie otrzyma przynajmniej połowy głosów konieczna będzie dogrywka. II turę wyborów samorządowych zaplanowano na 21 kwietnia.   


Aby zagłosować musimy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość - dowód osobisty lub paszport. Dopuszczalna jest także legitymację szkolna lub studencka. W lokalu wyborczym naszą tożsamość można potwierdzić także za pomocą aplikacji mObywatel. W tym przypadku nie musimy mieć ze sobą żadnego innego dokumentu.


W wyborach samorządowych można głosować jedynie tam, gdzie jesteśmy zameldowani. Jeżeli jednak na stałe przebywamy poza miejscem zameldowania wówczas możemy potwierdzić to np. umową najmu mieszkania. Należy o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej i złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Oficjalne potwierdzenie z Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy będzie naszą przepustką do głosowania poza oficjalnym miejscem zamieszkania.


W wyborach samorządowych mniejsze znaczenie, niż na przykład w wyborach parlamentarnych czy do Parlamentu Europejskiego, mają partyjne etykiety. Popularne są lokalne komitety wyborcze. Niektóre działają od lat i mają swoich przedstawicieli na różnych szczeblach władzy samorządowej.


Pierwsze, wstępne wyniki wyborów zawsze poznajemy około pół godziny po zamknięciu lokali wyborczych. Jednak są to wyniki sondażowe, tak zwane exit poll. Zwykle są one precyzyjne. Dopuszczalny błąd wynosi tylko 1,5 pkt. proc.

Comments


bottom of page