top of page
  • Zdjęcie autoramak

Prezes TK, Julia Przyłębska: Nieszanowanie prawa naraża na demontaż państwa

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska była gościem XIX Zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Sulejowie, gdzie opowiedziała o roli Trybunału Konstytucyjnego i wyzwaniach, przed którymi stoi.

"Trybunał Konstytucyjny istnieje i istniał. Moja kadencja kończy się w grudniu tego roku. Mogę powiedzieć, że od momentu rozpoczęcia pracy, jako sędziego Trybunału Konstytucyjnego, spotykałam się z permanentną nagonką"

wskazała Przyłębska w rozmowie z red. Tomaszem Sakiewiczem.


Wsparcie społeczeństwa

Przyłębska podkreśliła znaczenie wsparcia ze strony obywateli dla działalności Trybunału. - "Człowiek się do tego przyzwyczaja, więc każdy taki gest, kiedy Trybunał otrzymywał wsparcie, kiedy widział poparcie wśród zwykłych obywateli, był bardzo budujący. Szalenie ważna jest wasza opinia. Wszystkie problemy zaczynają nabierać innego znaczenia" - dodała.


Trybunał Konstytucyjny jako instytucja kolegialna

Prezes Przyłębska zaznaczyła, że Trybunał jest instytucją kolegialną, a nie jednoosobową, jak często jest to przedstawiane. - "Trybunał to 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wyroki, które są wydawane przez Trybunał, przechodzą przy większości głosów. Jest też wiele zdań odrębnych, co pokazuje, że nieprawdą jest, jakoby Trybunał był jednoosobowym organem" - zaprzeczyła.


Bezprawne działania nowej władzy

Przyłębska krytykowała działania nowej władzy, która, jej zdaniem, działa bezprawnie. - "Nowa władza wymyśliła sobie całkowicie niepraworządny sposób funkcjonowania poprzez akty nieznajdujące umocowania w konstytucji. Uchwały Sejmu nie mogą tworzyć normy prawa, która ma być podstawą funkcjonowania czy nieuznawania wyroków Trybunału Konstytucyjnego" - tłumaczyła.


Demontaż państwa przez nieszanowanie prawa

Od momentu przejęcia władzy przez nową koalicję, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie są respektowane. Przyłębska zwracała uwagę na zagrożenia związane z takim podejściem. - "Na dłuższą metę takie funkcjonowanie naraża na demontaż państwa. Jeśli w danym momencie społeczeństwo, naród mówi - zmieniły się nasze poglądy na funkcjonowanie państwa, to wtedy wybiera taką większość, że jest w stanie tą konstytucję zmienić. Teraz faktycznie panuje bezsilność, bo funkcjonowanie w sposób zbójecki, bez podstawy prawnej, poprzez wykreowane koncepcje prawne, spowoduje destrukcję państwa" - wyjaśniała.


Podsumowując swoje wystąpienie, Julia Przyłębska zaznaczyła, że walka o suwerenność i praworządność jest kluczowa. - "Sytuacja jest skomplikowana i musimy walczyć o tę suwerenność - właśnie walcząc z bezprawnymi działaniami" - podkreśliła.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego wskazała, że działania elit w przeszłości doprowadziły do upadku Polski, a obecne pokolenia powinny uczyć się na tych błędach, aby ich nie powielać.

Comments


bottom of page