top of page
  • Zdjęcie autoramak

Prezydent: Polska nigdy nie zrzekła się roszczeń od Niemiec [WIDEO]

Na konferencji prasowej polski prezydent odniósł się do kwestii niemieckiego stanowiska w sprawie reparacji za straty poniesione przez Polaków podczas II wojny światowej, które przedstawił w Warszawie kanclerz Olaf Scholz, a poparł premier Donald Tusk.

Odpowiadając na pytanie dziennikarki telewizji WPolsce.pl, prezydent przypomniał o gigantycznych stratach, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji w 1939 roku i podczas okupacji. Polacy byli zamykani w obozach koncentracyjnych, wywożeni na roboty przymusowe, torturowani i mordowani.


Całość pytania i odpowiedzi prezydenta RP:

Żaklina Skowrońska, Telewizja wPolsce: Dzień dobry, Panie Prezydencie. Chciałabym swoje pytanie skierować do Pana Prezydenta Dudy. Panie Prezydencie, Premier Donald Tusk kilkanaście minut temu podczas konferencji z Olafem Scholzem mówił – cytuję – o wymuszonym historycznie zrzeczeniu się reparacji. Jak Pan Prezydent ocenia te słowa? A także te niemieckie propozycje zadośćuczynienia Polakom za straty poniesione podczas II wojny światowej, z którymi Kanclerz Scholz przyjechał do Warszawy. Chodzi m.in. o wsparcie żyjących ocalałych, a także budowę Domu Pamięci w Berlinie. Bardzo dziękuję.


Proszę Państwa, no, jeżeli chodzi o kwestię upamiętnienia w Berlinie, to od długiego czasu już czekamy na to, aż adekwatne upamiętnienie w Berlinie będzie. I mamy to cały czas obiecywane przez władze niemieckie. Więc powiem tyle: mam nadzieję, że w końcu to upamiętnienie – godne! – będzie. Bo Polska była pierwszą ofiarą hitlerowskich Niemiec i od napadu na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. 6 mln naszych obywateli zginęło w czasie II wojny światowej i to upamiętnienie z całą pewnością jest Polakom należne.
Natomiast niezależnie od upamiętnienia pamiętajmy o tym, że to my ponieśliśmy gigantyczne straty na skutek niczym niesprowokowanej niemieckiej agresji w 1939 roku i przez cały okres trwania II wojny światowej, kiedy Polska była przez Niemcy okupowana, kiedy Polacy byli zamykani w obozach koncentracyjnych, kiedy Polacy byli wywożeni na roboty przymusowe do Niemiec, kiedy Polacy byli torturowani, mordowani.


Ja nie podzielam stanowiska o tym, że kiedykolwiek polskie władze – czy to władze komunistyczne, czy jakiekolwiek polskie władze – w sposób skuteczny zrzekły się prawa i roszczeń do zadośćuczynienia nam za krzywdy, które stały się udziałem Polaków, polskiego narodu i naszego państwa, naszych ziem w okresie II wojny światowej. I nie uważam, żeby jakakolwiek tutaj rezygnacja czy zrzeczenie się jakichkolwiek oczekiwań, roszczeń było dokonane prawnie, skutecznie. Więc jeżeli Pan Premier zgadza się z niemieckim stanowiskiem, że doszło do jakiegoś zrzeczenia, to ja powiem tak: ja się nie zgadzam.

Źródło: prezydent.pl, X.com

Comments


bottom of page