top of page
  • Zdjęcie autoramak

Prezydent podpisał ustawę o przewodnictwie Polski w Radzie UE

Regulacja wprowadza szczególne rozwiązania dotyczące współpracy i monitorowania działań służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa podczas polskiego przewodnictwa, za co odpowiadać będzie szef MSWiA.
Prezydent Andrzej Duda (prezydent.pl)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą na celu wzmocnienie bezpieczeństwa i usprawnienie przygotowań do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, którą Polska będzie sprawować w pierwszej połowie 2025 roku.


Kluczowe rozwiązania ustawy


Zgodnie z nowymi przepisami, właściwi wojewodowie, po konsultacjach ze służbami, będą przygotowywać plany zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego dla centralnych obiektów spotkań, w których będą odbywać się oficjalne wydarzenia z udziałem głów państw, przedstawicieli rządów i parlamentów. Centralne obiekty spotkań będą określane przez ministra odpowiedzialnego za członkostwo RP w UE w porozumieniu z ministrem SWiA.

Ustawa przewiduje także uprawnienia policji do przetwarzania danych osobowych uczestników i organizatorów wydarzeń związanych z prezydencją, bez ich wiedzy i zgody, przez okres nie dłuższy niż 90 dni od zakończenia przewodnictwa, z wyjątkiem danych potrzebnych do toczących się postępowań.


Zamówienia publiczne i dodatkowe godziny pracy


Ustawa wprowadza czasowe rozwiązania dotyczące zamówień publicznych, wyłączając stosowanie przepisów Prawa zamówień publicznych w przypadku organizacji wydarzeń związanych z prezydencją. Zamówienia te będą musiały opierać się na zasadach przejrzystości i równego traktowania podmiotów, a kryteria ich udzielania mogą uwzględniać aspekty środowiskowe i społeczne.


Ponadto, ustawa pozwala na zwiększenie limitów nadgodzin dla funkcjonariuszy oddelegowanych do zadań związanych z zabezpieczeniem oficjalnych wydarzeń organizowanych w ramach prezydencji.


Czas obowiązywania przepisów


Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą miały charakter czasowy, obowiązując do 30 września 2025 roku. Polska po raz pierwszy sprawowała prezydencję w Radzie UE w drugiej połowie 2011 roku i ponownie obejmie to stanowisko w pierwszej połowie 2025 roku, tworząc trio prezydencji razem z Danią i Cyprem.


Opmerkingen


bottom of page