top of page
  • Zdjęcie autoramak

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. "Jesteśmy w bardzo aktywnym dialogu z Komisją Europejską"

Wobec Polski procedura nadmiernego deficytu nie powinna być stosowana - uważa Andrzej Domański, minister finansów. Podkreśla, że pieniądze na inwestycje kluczowe dla polskiej gospodarki z całą pewnością się znajdą.


Minister finansów prosi, żeby kwestię Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) prosi zostawić premierowi.


Dialog z Komisją Europejską


Minister finansów Andrzej Domański, zapytany w programie "Graffiti" na antenie Polsat News o potencjalne uruchomienie wobec Polski unijnej procedury nadmiernego deficytu, odpowiedział:

- "Jesteśmy w bardzo aktywnym dialogu z Komisją Europejską. Dyskutujemy na temat zasad i zasadności otwarcia wobec Polski procedury nadmiernego deficytu, wydania tzw. rekomendacji. Stoimy twardo na stanowisku, że ten deficyt - który zresztą odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach - wynika w bardzo dużej mierze z wydatków na obronę, które mamy najwyższe spośród wszystkich państw członkowskich NATO. Dlatego uważamy, że wobec Polski procedura nadmiernego deficytu nie powinna być stosowana."

Rosnący deficyt


Domański zauważył, że jeszcze w 2015 r., w ostatnim roku rządów koalicji PO-PSL, deficyt wynosił 2,6 proc., natomiast w 2023 r., kiedy władzę oddawał PiS, deficyt wyniósł ponad 5 proc. Wskazał na duży wzrost deficytu za rządów PiS oraz spadek transparentności wydatków publicznych, co sprzyjało niekontrolowanemu wzrostowi wydatków i deficytu.


Budżet na inwestycje

Minister finansów został zapytany, czy rząd planuje znaleźć pieniądze na inwestycje, takie jak CPK. Odpowiedział, że inwestycje zgodnie z decyzją premiera będą finansowane lub współfinansowane z budżetu państwa.

- "Jeżeli chodzi chociażby o CPK, tam już zostały przekazane wcześniej skarbowe papiery wartościowe, z których można realizować potencjalnie prace"

- dodał Domański.


Przyszłość CPK

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, mający zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Projekt zakłada budowę portu lotniczego na obszarze około 3 tys. hektarów, 37 km na zachód od Warszawy. W ramach CPK przewidziane są również inwestycje kolejowe, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.


Terminy realizacji

Według Polskich Portów Lotniczych (PPL) realnym terminem uruchomienia CPK jest 2035 r., podczas gdy wcześniejsza data 2028 r. była oceniana jako nierealistyczna.

Minister Domański zapewnił, że środki na realizację kluczowych inwestycji dla długoterminowego wzrostu gospodarczego Polski z całą pewnością się znajdą. - "A to, kiedy premier ją ogłosi, proszę zostawić panu premierowi" - stwierdził Domański, odnosząc się do decyzji o CPK.


Źródło: money.pl

Comments


bottom of page