top of page
  • mm

Program 20. Festiwalu „Chopin i jego Europa”!

Tegoroczny podtytuł „Chopin i reszta świata” odnosi się zarówno do samego programu, opartego na konfrontacji dzieła chopinowskiego z muzyką europejską, jak i niezwykle różnorodnej mozaice wykonawstwa muzycznego ze wszystkich kontynentów, stworzonej według wysokiego kryterium artystycznego.

Spośród najznakomitszych muzyków gościć będziemy zarówno tych, których nazwać możemy „rezydentami”, gdyż wielokrotnie już występowali na naszym festiwalu i którzy stworzyli jego wysoką rangę, jak i muzyków (solistów, zespoły), którzy po raz pierwszy wystąpią tego lata przed warszawską publicznością.


Na zaplanowanych 45 koncertach usłyszymy m.in. pianistów-wirtuozów, których odkryła Warszawa na konkursach chopinowskich – również tym na instrumentach historycznych. Są to Kate Liu, Eric Lu, Bruce Liu, Dang Thai Son, Garrick Ohlsson, Yulianna Avdeeva, Kevin Kenner, Alberto Nose, Ingrid Flitter, Nelson Goerner, Angela Hewitt, Lukas Geniusas, Dimitri Ablogin, a z Polski Ewa Pobłocka, Piotr Paleczny, Szymon Nehring, Janusz Olejniczak, Tomasz Ritter, Bartosz Skłodowski i Piotr Sałajczyk. Zaproszeni zostali także ci, którzy nie uczestniczyli w Konkursie Chopinowskim, a stanowią światową elitę wykonawstwa: Louis Lortie, Helene Grimaud, Marc Andre Hamelin, Cyprien Katsaris, Francesco Piemontesi, Makoto Ozone, Kevin Chen, Paolo Giacometti, Andreas Staier…


Festiwal systematycznie zaprasza wybrane, uznane w świecie formacje muzyczne – zespoły kameralne, wokalne i symfoniczne, które zobowiązane są do umieszczenia w swych programach wskazanych utworów polskich – począwszy od dzieł Chopina po Malawskiego, Szymanowskiego, Wajnberga i Lutosławskiego: w tym roku wykonają je: najlepszy brytyjski zespół: London Symphony Orchestra pod dyrekcją Antonio Pappano, wiodąca koreańska KBS Symphony Orchestra pod dyrekcją Pietari Inkinnena, Kammerorchester Basel, Orchestre des Champs-Élysées Philippe’a Herreweghe’a, Collegium vocale 1704, Mosaiques Quartet (legenda gry na instrumentach historycznych), Belcea Quartet, Apollon Musagète Quartet i Ensemble Dialoghi, a także zespoły polskie: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, orkiestra Aukso i {oh!} Orkiestra, które koncertować będą pod dyrekcją Martyny Pastuszki, Marka Mosia, Jacka Kaspszyka i Martijna Dendievela.


Szczególnie ważna dla poznania natury muzycznej Chopina, jej swoistego genotypu (styl, faktura, dyscyplina, struktura melodyczna) jest muzyka Bacha i Mozarta. Dlatego właśnie w programie tegorocznego festiwalu znalazły się dwie dominanty: fortepianowa muzyka Jana Sebastiana Bacha, grana na klawesynie (Andreas Staier) i fortepianie współczesnym (Ewa Pobłocka). Tradycyjnie też cofniemy czas do wczesnego Baroku i Renesansu, kontynuując pod przewodnictwem Collegium Vocale Gent podróż przez europejską polifonię.


Program festiwalu to dzieła znane i popularne, a także odkrywane na nowo, nieobecne we współczesnym życiu muzycznym. Usłyszymy zatem Chopina w konfrontacji z muzyką Bacha, Mozarta, Beethovena, Hensela, Mayera, Osborna, Schuberta, Schumanna, Liszta, Gomółki, Zarębskiego, Brahmsa, Dvoraka, Sibeliusa, Straussa, Elgara, Młynarskiego, Dukasa, Holsta, Ravela, Paderewskiego, Magina, Szymanowskiego, Bacewicz, Lutosławskiego…


Na jubileuszowym festiwalu będzie miało miejsce prawykonanie powstającego na zamówienie Instytutu Koncertu fortepianowego Jerzego Maksymiuka, który stanie na podium dyrygenckim i poprowadzi swój utwór z Januszem Olejniczakiem jako solistą. Premierowo także – bo pierwszy raz na instrumentach historycznych – zabrzmi w  200. rocznicę urodzin Brucknera jego Wielka Symfonia nr 8.


Pośród wybitnych solistów zapraszanych na festiwal najliczniejszą grupę stanowią pianiści. Wystąpią jednak na nim również wspaniali skrzypkowie (Fabio Biondi, Vilde Frang, Bomsori), wiolonczeliści (Jean-Guihen Queyras, Pieter Wispelwey) i cała plejada znakomitych śpiewaków: Karen Gardeozabal, Agata Schmidt, Agnieszka Rehlis, Petr Nekoranec, Artur Ruciński, Krzysztof Bączyk, Mariusz Godlewski, Volodymyr Tyshkov, Krystian Adam, Christoph Pregardien i Julian Pregardien.


Festiwal jest od samego początku integralnie związany z fonografią Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, wykorzystującą nagrania live z Festiwalu, ale też uzupełnianą nagraniami studyjnym. Programy obu tych nurtów przenikają się i uzupełniają.


Pierwszy, wyjątkowy w skali globalnej, to finalizowany już w tym roku komplet oper oraz utworów oratoryjno-kantatowych Stanisława Moniuszki – drugiego, obok Fryderyka Chopina, najważniejszego kompozytora XIX wieku. Prezentacje, a następnie nagrania tych arcydzieł realizuje grająca na instrumentach historycznych, należąca do czołówki światowej Europa Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego, przy udziale Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej i wybitnych solistów z Polski, Włoch, Meksyku, Brazylii, Francji i Czech. Po wykonaniach i nagraniach, realizowanych w ramach ostatnich sześciu festiwali (Halka, Flis, Hrabina, Verbum nobile, Widma, Paria) w tym jubileuszowym roku przyszła kolej na Straszny dwór – ikonę polskiej opery narodowej w doborowej obsadzie.


Przedsięwzięciem cyklicznym jest również wykonanie i nagranie kompletu Koncertów skrzypcowych Feliksa Janiewicza, sławnego w swoim czasie wirtuoza, porównywanego z największymi w Europie, a zarazem wybitnego twórcy, bardziej dziś rozpoznawalnego w Edynburgu, niż w Warszawie. Koncerty i nagrania – ze znakomitą solistką Chouchane Siranossian i najlepszą polską formacją, specjalizującą się w historycznym stylu wykonawczym, {oh!} Orkiestrą Martyny Pastuszki – od ubiegłego roku wpisane są na trwałe w oba programy artystyczne Instytutu. Pierwszy album płytowy już się ukazał, na ten rok zaplanowany jest kolejny. Szczególne założenia programowe Instytut podkreśla nadto utrwaleniem ich w formacie DVD np. w ramach serii „Romantyczne Requiem przed sercem Chopina” (Mozart, Donizetti, Brahms, Cherubini, Faure).


Specjalnym walorem festiwalu Chopin i jego Europa jest przywoływanie oryginalnego brzmienia utworów, które – wykonywane na oryginalnych instrumentach z epoki lub ich kopiach – pozwalają nam zbliżyć się do aury dźwiękowej czasów Chopina. Legendarne zespoły i soliści, specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, są stałymi gośćmi Festiwalu, przybliżając magiczny obraz minionych epok. Pianiści grają na fortepianach z kolekcji Instytutu, który dysponuje obszernym zbiorem instrumentów z czasów Chopinowskich: słynnymi Pleyelami, Erardami, Broadwoodem, a także kopią fortepianu Buchholtz (warszawskiego instrumentu Chopina) i wiedeńskiego Grafa. Często też i ci wirtuozi, którzy wcześniej nie byli zainteresowani grą na zabytkowych instrumentach, zafascynowani ich brzmieniem wykonywali na nich swój festiwalowy program. Do historii przeszedł m.in. utrwalony na DVD występ Marthy Argerich i Marii Joao Pires w 2012 roku, Dang Thai Sona, który pierwszy w Polsce wykonał Koncert e-moll na chopinowskim fortepianie na pierwszym festiwalu, a na ostatnim festiwalu - Bruce’a Liu.


Festiwal od 20 już lat gromadzi w Warszawie wielotysięczną publiczność, w tym wielu melomanów z kraju i zagranicy, przyjeżdżających do naszej stolicy specjalnie na to wydarzenie. Swoich miłośników i słuchaczy festiwal ma na całym świecie – także tych, którzy nie mogą być w sierpniu w Polsce. Dzięki tradycyjnej współpracy Instytutu z Programem 2 Polskiego Radia koncerty festiwalowe docierają do wielomilionowej publiczności w kilkudziesięciu krajach – koncerty Festiwalu nadawane są po wielokroć na antenie Programu 2 PR, stanowią również cieszącą się niezmiennie wielkim zainteresowaniem i uznaniem ofertę dla stacji Europejskiej Unii Nadawców EBU. Wybrane koncerty dostępne są także on-line, w streamingu na żywo oraz vod na kanale youtube Instytutu.


Szczegółowy program znajduje się tutaj.


Sprzedaż biletów na Festiwal rozpocznie się 12 marca o godz. 10 na stronie internetowej https://bilety.nifc.pl oraz w kasach Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Cennik biletów dostępny jest tutaj.


źródło: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Comments


bottom of page