top of page
  • Zdjęcie autoramak

Propozycje zmian w prokuraturze – minister Paprocka przedstawiła stanowisko prezydenta

Podczas spotkania z Komisją Wenecką, które miało miejsce na jej prośbę, omawiano propozycje zmian w polskiej prokuraturze. W programie "Strefa Wpływów" na antenie Polskiego Radia 24, Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Paprocka, przedstawiła stanowisko prezydenta w tej kwestii.
– „Przedstawiłam stanowisko Prezydenta”

– powiedziała minister, zaznaczając, że rozmowy dotyczyły także ogólnej sytuacji w wymiarze sprawiedliwości.


Krytyka planów ministra sprawiedliwości

Paprocka wyraziła oburzenie zapowiedziami Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara, które padły podczas spotkania z premierem. Minister miał zasugerować, że polscy sędziowie będą musieli składać tzw. „czynny żal”, co wzbudziło szeroką krytykę. – „Rozmawialiśmy o szokujących i bulwersujących zapowiedziach Ministra Bodnara, złożonych w obecności Premiera, że polscy sędziowie mają składać – nawet nie wiadomo przed kim – czynny żal” – podkreśliła Paprocka.


Technologiczne wyzwania wymiaru sprawiedliwości

Szef Kancelarii Prezydenta zauważyła, że polski wymiar sprawiedliwości stoi przed poważnymi wyzwaniami, które wynikają z postępu technologicznego oraz nowych problemów społecznych. Jednocześnie podkreśliła, że kluczowym i nieprzekraczalnym fundamentem wymiaru sprawiedliwości jest nienaruszalność powołań sędziowskich.


Podział sędziów według kolorów – absurdalne rozwiązanie?

Paprocka odniosła się także do planów ministra Bodnara, który miał rzekomo zaproponować podział sędziów na grupy oznaczone kolorami: żółtą, czerwoną i zieloną. – „Mamy trzy i pół tysiąca sędziów i teraz Minister im powie: ty jesteś w grupie żółtej, ty w czerwonej, a ty w zielonej” – ironizowała Paprocka, dodając, że nie podano żadnych kryteriów ani procedur, na podstawie których taki podział miałby zostać przeprowadzony.


Obrona godności sędziów

Paprocka wyraziła obawy, że takie działania będą prowadzić do moralnego złamania sędziów, którzy mieliby się tłumaczyć, mimo że nie ciążą na nich żadne zarzuty dotyczące ich pracy. – „Złamanie kręgosłupów moralnych sędziom poprzez to, że mają się tłumaczyć, nie mając postawionych jakichkolwiek zarzutów, że nieprawidłowo wypełniali swoją służbę sędziowską, jest końcem polskiego wymiaru sprawiedliwości” – dodała.


Kontrowersje wokół kontrasygnaty premiera

W dalszej części rozmowy Małgorzata Paprocka odniosła się do sporu wokół próby uchylenia przez premiera Donalda Tuska kontrasygnaty dotyczącej powołania sędziego Krzysztofa Wesołowskiego na przewodniczącego zgromadzenia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. – „Nie może być mowy o pomyłce czy błędzie szefa rządu, bo kandydatura sędziego Wesołowskiego była drugą kandydaturą wskazaną przez Prezydenta RP” – powiedziała Paprocka, zaznaczając, że pierwszą osobą zaproponowaną przez prezydenta była I Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Manowska.


Wstydliwa próba wycofania się przez premiera

Paprocka skrytykowała działania premiera, sugerując, że jego próba wycofania kontrasygnaty jest nieudolna i obraźliwa. – „Cofanie kontrasygnaty jest wstydliwe, obraża rozum. Dziesiątki tysięcy obywateli mają się zastanawiać, czy Premier jutro nie cofnie kontrasygnaty w ich sprawie?” – pytała retorycznie Paprocka, wskazując na daleko idące konsekwencje takich działań dla wiarygodności systemu.


Źródło: KPRP


Comments


bottom of page