top of page
  • mm

Przyznano O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa

Nagrodę Główną – Olśnienie 2024, której oprócz statuetki towarzyszy czek na 30 tys. i największą liczbę głosów internautów otrzymali Bartłomiej Topa, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski - odtwórcy głównych ról w serialu „1670”.

Zwycięzców poznaliśmy 8 marca podczas uroczystości wręczenia nagród w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.


– Cieszę się, że po raz kolejny w Krakowie wręczamy nagrody artystom i twórcom najciekawszych kulturalnych przedsięwzięć ostatniego czasu. To projekty, które warto znać i pokazywać, które inspirują, wywołują refleksje i dyskusje, nierzadko wyznaczają nowe kierunki, czasem też bawią. Bo kultura ma wiele odmian. I osobiście cieszę się też, że w gronie laureatów po raz kolejny znaleźli się twórcy i projekty związane z Krakowem. Gratuluję wszystkim laureatom i życzę dalszego twórczego rozwoju, który przeniesie wiele następnych kulturalnych zachwytów i olśnień – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.


O wynikach zadecydowali internauci, którzy głosowali w siedmiu kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz, Teatr oraz Serial. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. zł.


Nagrodę Główną – Olśnienie 2024, której oprócz statuetki towarzyszy czek na 30 tys. i największą liczbę głosów internautów otrzymali Bartłomiej Topa, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski - odtwórcy głównych ról w serialu „1670”.


Laureatką O!Lśnień w kategorii Film została Agnieszka Holland i cała ekipa osób twórczych za film „Zielona granica”.


Laureatką w kategorii Literatura została Joanna Kuciel-Frydryszak za podbijającą listy bestsellerów książkę „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”.


Krzysztof J. Czyżewski, Rafał Ochęduszko i Natalia Koziara-Ochęduszko zostali wyróżnieni w kategorii Sztuki wizualne za wystawę „Obraz Złotego Wieku”.


W kategorii Serial nagrodzono Bartłomieja Topę, Martynę Byczkowską, Michała Sikorskiego – odtwórców głównych ról w serialu „1670”.


Nagrodę w kategorii Muzyka popularna otrzymał Lech Janerka, który po dwudziestoletniej przerwie nagrał znakomitą płytę̨ „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


W kategorii Muzyka klasyczna, opera i jazz został nagrodzony L.U.C. i Rebel Babele za muzykę do filmu „Chłopi”, która stała się samodzielnie funkcjonującym muzycznym hitem.


W kategorii Teatr zwyciężył Mateusz Pakuła za spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.


Wręczono także Nagrodę Specjalną przyznawaną przez redakcję „Vogue Polska”. Otrzymało ją Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.


Natomiast Ambasadorami Kultury zostali Teresa i Andrzej Starmachowie, którzy krakowskim muzeom: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz Muzeum Fotografii MuFo przekazali znaczącą część prywatnej, gromadzonej przez lata kolekcji sztuki.


źródło: krakow.pl

Comments


bottom of page